Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumWrzesień 22 2019 11:51:42
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 10
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
38
38
Irak
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Wywiad z prof. Wiktorem Poliszczukiem. Przeprowadziła Monika Orlik (Jednodniówka NArodowa)
Wywiad z prof. Wiktorem Poliszczukiem

Pan Profesor jest Ukraińcem. Jak to się stało, że wbrew ogromnej większości historyków ukraińskich, wbrew dużej części historyków polskich, wreszcie wbrew oficjalnej propagandzie, wybrał Pan drogę prawdy ?

Decydującym momentem była moralność. Po ujawnieniu zbrodni OUN-UPA powiedziałem sobie, że nie mógłbym umrzeć spokojnie, gdybym nie powiedział ludziom prawdy. Moja w tym względzie postawa jest postawą humanisty i chrześcijanina.

Podaje się różne liczby pomordowanych Polaków. Na jaką liczbę, według obecnego stanu wiedzy, szacuje Pan Profesor polskie ofiary na całym terenie działania szowinistów ukraińskich w okresie 1939 – 47 ?

Według moich ustaleń, na samym tylko Wołyniu i w Halicji (woj. lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie), w latach 1943-44 z rąk struktur OUN Bandery zginęło, co najmniej, 120 tys. bezbronnej ludności polskiej. Wskazać przy tym należy, że w latach 1941-50 na tym samym terenie z rąk banderowskich zginęło śmiercią męczeńską, co najmniej, 80 tys. cywilnej ludności ukraińskiej.

Ukraińscy i polscy poplecznicy szowinistów podają liczbę 15 – 20 tysięcy ukraińskich ofiar rzekomych polskich akcji odwetowych, nie mówiąc nic o Ukraińcach pomordowanych przez szowinistów za obronę Polaków i za niechęć do UPA. Jak jest ocena Pana Profesora ?

Według moich ocen z rąk polskich na Wołyniu w roku 1943 mogło paść nie więcej jak 800 osób, zaś w Halicji w 1944 r. Nie więcej jak 2 tys. osób. Wśród nich byli należący do struktur bojówkarze i tylko bardzo niewielka ilość faktycznych, a więc niewinnych ofiar. Dotychczas nie jest zbadana przez naukę liczba tych Ukraińców, którzy zginęli z rąk banderowskich za udzielanie ludności polskiej pomocy.

Dla nas, jako katolików, dramatem jest fakt podżegania i uczestnictwa w zbrodni na Polakach duchowieństwa grekokatolickiego. Jak Pan Profesor ocenia rolę jaką odegrał w tym przykrym aspekcie sprawy arcybiskup Szeptycki, zwłaszcza wobec dzisiejszych starań o jego beatyfikację ?

Arcybiskup Andrzej Szeptycki stał się produktem Watykanu. Kierowany przez niego Kościół Grekokatolicki dążył do poszerzenia swych wpływów wśród Ukraińców. W tym zakresie jego cele pokrywały się z celami OUN, nastąpiło milczące porozumienie między tymi siłami, przejawem którego był fakt drukowania „Nacjonalizmu” Dmytro Doncowa w drukarni o.o. Bazylianów w Żółkwi, a doktor teologii Iwan Krynioch został członkiem kierownictwa OUN, on, a obok niego znaczna część kleru grekokatolickiego, włączyli się do ruchu banderowskiego. Kościół Grekokatolicki (unicki), który stał się halickim Kościołem, nigdy niczego nie zrobił, by zapobiec ludobójstwu, jakiego dopuściła się OUN-UPA na ludności polskiej i ukraińskiej, nigdy nie potępił tego ludobójstwa. Powoływany często list pasterski arcybiskupa A. Szeptyckiego „Ne ubyj” (Nie zabijaj) pochodzi z listopada 1942 r. I nie dotyczy mordów banderowskich na ludności polskiej. W tym stanie rzeczy, jeżeli wpływy polityczne na Watykan nie przeważą, nie dojdzie do beatyfikacji abpa A. Szeptyckiego, ale ... przecież Papież wyniósł na ołtarze 27 związanych z ruchem OUN Ukraińców, ale nie wyniósł na ołtarze ani jednego spośród ponad 100 zamordowanych przez banderowców księży rzymsko-katolickich, Polaków, na przykład ks. Włodarczyka, który, według informacji Żura1, został zamordowany w okrutny sposób – po rozebraniu do naga, na mrozie, rozcięto mu klatkę piersiową i wyjęto serce.

Szowiniści ukraińscy mordowali również Żydów. Dzisiaj, paradoksalnie, znajdują wśród środowisk żydowskich, nie tylko sojuszników, ale i obrońców. Przykłady Włodzimierza Mokrego i Mirosława Czecha, prominentnych działaczy Unii Wolności, czy Bohdana Osadczuka pupila Tygodnika Powszechnego są tu bardzo wymowne. Jak Pan Profesor to skomentuje ?

Zbiegli na Zachód nacjonaliści ukraińscy byli wykorzystywani przez Stany Zjednoczone w prowadzonej przeciwko ZSRR „zimnej” wojnie, po upadku ZSRR są oni wykorzystywani w realizacji celu USA – odizolowaniu Ukrainy od Rosji. Innych, prócz nacjonalistów ukraińskich, sił antyrosyjskich nie ma na Ukrainie. Nacjonaliści ukraińscy okazali się być sojusznikami Stanów Zjednoczonych, a sojusznika nie wypada obarczać odpowiedzialnością za zbrodnię ludobójstwa. To tłumaczy stanowisko władz polski (i Ukrainy), Unii Wolności, prasy polskiej i w dużej mierze nauki polskiej (IPN) wobec struktur nacjonalizmu ukraińskiego. Współpracują z nimi Żydzi, czego przykładem jest „Gazeta Wyborcza” A. Michnika. Niemałą rolę w tym odegrał Jerzy Giedroyć na łamach „Kultury” i „Zeszytów Historycznych”, o czym piszę w referacie p.t. „Białe plamy w historii stosunków polsko-ukraińskich doby najnowszej”. Niebawem ukaże się on w druku. (referat ten został wygłoszony przez W. Poliszczuka podczas konferencji „Stosunki polsko-ukraińskiej w latach 1939-2004”, która odbyła się 5 czerwca b.r. w Warszawie – przyp. A. Śmiech)

Jak Pan Profesor ocenia dzisiejsze wpływy pogrobowców OUN-UPA ? Czy my, Polacy, mamy się czego obawiać, zwłaszcza wobec uczestnictwa szowinistów w tzw. demokratycznej opozycji p. Juszczenki i perspektywy ewentualnego zwycięstwa tego ostatniego w wyborach prezydenckich na Ukrainie ?

Ulegająca polityce nauka polska nie zdobyła się na obiektywną ocenę struktur nacjonalizmu ukraińskiego, przez co dotychczas nie doszło do potępienia OUN-UPA za zbrodnię ludobójstwa. Na tym tle pogrobowcy OUN-UPA nadal stanowią zagrożenie dla Polski i Ukrainy – popierany przez Stany Zjednoczone Wiktor Juszczenko może zostać prezydentem Ukrainy, a w jego bloku politycznym znajduje się OUN Bandery. OUN od jej narodzin stanowiła zagrożenie dla Polski, n.p. gdyby nie przesiedlenie ludności ukraińskiej na Ukrainę i gdyby nie przesiedlenie w ramach operacji „Wisła”, po upadku PRL, Polska z pewnością miałaby swoje „Kosowo”. I nie dlatego, że przeciwko Polsce powstałaby ludność ukraińska celem oderwania tzw. „Zacurzonii” od Polski, ale dlatego, że terrorystyczna w swej naturze OUN doprowadziłaby do takiej rebelii.

Wiele mówi się o pojednaniu polsko – ukraińskim. Nam jednak wydaje się, że pojednanie to, oddala się. Nie widzimy świadomości popełnionej zbrodni, za to widzimy mauzoleum Bandery we Lwowie, pomniki Romana Szuchewycza, Kłyma Sawura i innych, ulice, propagandę itd. Jak Pan Profesor widzi przyszłość,wobec tych faktów ?

Między narodem polskim i ukraińskim nie było i nie ma konfliktu, stąd mowa o polsko-ukraińskim pojednaniu jest bezprzedmiotowa. Na styku polsko-ukraińskim istnieje jedynie problem zbrodniczej działalności OUN i jej struktur zbrojnych. O pojednaniu z nimi możnaby mówić z pozycji chrześcijańskich, gdyby ich przywódcy, lub wyraziciele pokajali się za popełnione zbrodnie, ale ... oni je i ich wykonawców gloryfikują. Nie może więc być mowy o pojednaniu z nimi. Jeżeli nie dojdzie do oficjalnego potępienia (przez prezydentów, lub parlamenty) OUN i jej struktur za popełnioną zbrodnię ludobójstwa na ludności polskiej i ukraińskiej, zakłamanie historii będzie się pogłębiać i przez to nie dojdzie do normalizacji stosunków polsko-ukraińskich na płaszczyźnie społeczeństw. Trzeba mieć świadomość tego, że dziś na południowo-wschodnich obszarach II Rzeczypospolitej prowadzona jest intensywna, antypolska propaganda, ma miejsce kształtowanie postaw nienawiści do Polaków.

Dziękuję za rozmowę

Wywiad przeprowadzony w czerwcu 2004 r. przez Monikę Orlik. Opracowanie – A. Śmiech

1 L.Żur, Mój wołyński epos, Suwałki 1996, s.153
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014