Polscy szaleńcy.
Dodane przez Piotr Kolczynski dnia Czerwiec 16 2009 09:08:15
Wertując ostatnio pisma polityczne natrafiłem na krótki tekst. Byłem wstrząśnięty, bo powstał on prawie sto lat temu, a jednak jest dalej, jak najbardziej aktualny. Środowiska polityczne dziś będące u władzy lub biorące udział w polityce bieżącej słowa poniższe powinny sobie czytać codziennie zanim podejmą jakąkolwiek decyzję.

"...Dzieje porozbiorowe wychowały w naszym patriotyzmie inną niebezpieczną stronę. Cierpienia narodu w niewoli, tym silniejsze, że naród ten był wychowany w nadmiernych swobodach, wyżłobiły w duszach tak silną nienawiść do bezpośrednich sprawców tych cierpień, że nienawiść ta u wielu zapanowuje nad miłością ojczyzny. Wyrósł gatunek ludzi, uważających się za najgorętszych patriotów, którzy żyją jedynie myślą zrobienia czegoś złego wrogom ojczyzny, chociażby ojczyzna własna miała wielkimi stratami za to zapłacić. Otóż taki patriotyzm, który myśli przede wszystkim o zemście na wrogu, nie zaś o pożytku własnego narodu, jest niesłychanie groźnym niebezpieczeństwem, bo stanowi prostą drogę do narodowego samobójstwa.

Kierowana nim polityka przestaje być polityką polską: rozgląda się ona tylko za wrogami swoich wrogów, ażeby się im wysługiwać, kosztem własnej ojczyzny oddać się im za narzędzie..."Roman Dmowski - "Upadek myśli konserwatywnej w Polsce."

Nie komentuję tych słów, bo i po co?