Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumWrzesień 15 2019 09:42:13
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 11
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
Zjazd Kresowian 6
Zjazd Kresowian 6
XV Zjazd Kresowian na Jasnej Górze - 5.07.09 r.
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Temida oślepła
Jednodniówka Narodowa

Proces sądowy zaczął się w marcu 2008. Tekst oskarżenia przeciw jednemu z liderów WAK składał się z 37 punktów. Haradinaja oskarżono o zbrodnie przeciw ludzkości i złamanie prawa wojennego. W szczególności zarzucano mu organizowanie etnicznych czystek, porwania i torturowanie przedstawicieli serbskiej ludności Kosowa, a także Cyganów i nielojalnych wobec bojowników z WAK Albańczyków. Prokuratorzy żądali dla Haradinaja 25 lat więzienia.

Razem z Ramusem Haradinajem w sprawie uczestniczyło dwóch jego towarzyszy broni. Idriz Balaj, o przezwisku "Lejtnant", był znany z tego, że założył na rozkaz Haradinaja specjalny dywersyjny oddział "Czarne orły", który liczył od 40 do 100 bojowników i zajmował się, według danych oskarżenia, zastraszaniem ludności i wypędzaniem Serbów z rejonu Dečan, żeby ustanowić tam władzę WAK. Balaj został oskarżony ze wszystkich punktów.

Jeszcze jeden oskarżony, Lahi Brahimaj, o przydomku "Cygan", okazał się wujem Haradinaja. Brahimaj, zgodnie z danymi oskarżenia, założył więzienie WAK w rejonie kosowskiej wsi i Jablanica i dowodził nim. W tekście oskarżenia stwierdza się, że ludzie Brahimaja pod jego dowództwem zajmowali się także zastraszaniem, porwaniami, torturowaniem i mordowaniem Serbów i Cyganów. Brahimaj został skazany na 6 lat pozbawienia wolności.

Z organów ochrony prawnej Serbii pochodzą dane o współudziale Haradinaja w zbrodniach wojennych w trakcie kosowskiego konfliktu. Zgodnie z informacjami prokuratury, Ramus Haradinaj osobiście uczestniczył w zabójstwie ponad 60 jeńców i wydał rozkazy wyniszczenia 260 ludzi. Ciekawe informacje dotyczące działalności byłego komendanta WAK znajdują się w posiadaniu służb wywiadowczych krajów europejskich. W raportach wywiadu figuruje, iż Haradinaj okazał się w Kosowie kryminalnym "autorytetem", kontroluje nielegalne kanały dostawy broni i narkotyków do krajów Europy, a także jest związany z innymi rodzajami przestępczej działalności.

Na krótko przed wydaniem uniewinniającego wyroku władze Kosowa, które jednostronnie proklamowały niepodległość autonomii, starały się o uwolnienie Haradinaja. Odpowiedni dokument z podpisami prezydenta kraju Fatmira Sejdiu, premiera Hashima Thaqi i przewodniczącego parlamentu Jakupa Krasniqi został skierowany do oficjalnych przedstawicieli trybunału w Hadze.

Nie wiadomo, czy to wstawiennictwo wpłynęło na na decyzję wydających uniewinniający wyrok haskich prawników. Według oficjalnej wersji, Haradinaj i Balaj zostali uniewinnieni w związku z tym, że świadkowie oskarżenia odmówili składania zeznań. Nic dziwnego: w bałkańskiej prasie od momentu osadzenia w areszcie Haradinaja niejednokrotnie pojawiały się doniesienia o tym, jak kolejny świadek w sprawie byłych bojowników rozstał się z życiem w niewyjaśnionych okolicznościach.

Trzeba nadmienić, że Haradinaj okazał się jednym z uczestników historii, opowiedzianej w pamiętnikach byłej głównej prokurator haskiego trybunału Carli del Ponte. Książka ukazała się w sprzedaży w dniu wydania uniewinniającego wyroku. Według słów byłej prokurator Ramus Haradinaj był jednym z tych, którzy kierowali porwaniem około dwustu mieszkańców serbskich enklaw Kosowa, które miało miejsce w 1999 roku. Del Ponte twierdzi, że pod dowództwem Haradinaja jeńcy byli wywiezieni w ciężarówkach na terytorium Albanii, gdzie zabrano im życiowo ważne organy, aby je następnie sprzedać na czarnym rynku. Ciała ofiar przestępstwa zostały ukryte, według słów del Ponte, w nieznanej miejscowości przez bojowników WAK. Przed rozpoczęciem procesu del Ponte oświadczyła, że oskarżeni mają “ręce po łokcie we krwi”, a głównego figuranta sprawy nazwała w kuluarach"rzeźnikiem".

Jak by nie było, wyrok uniewinniający został wydany. Na wolność wyszedł człowiek z ciemną przeszłością, znienawidzony przez serbską ludność prowincji Kosowo a dla kosowskich Albańczyków będący bohaterem narodowym. Trudno powiedzieć, czy będzie on kiedyś osądzony w związku z wątpliwymi epizodami swojej bojowej kariery. Trzeba wierzyć, że przedstawiciele trybunału, którzy w swoim czasie rozgrzeszyli i Hashima Thaqi, uświadomią sobie stopień swojej odpowiedzialności za takie decyzje. W Hadze już nie raz demonstrowali osobliwe podejście do sprawiedliwości, kiedy zbrodnie przeciw mieszkańcom serbskich enklaw zmieniały się w tekstach wyroków uniewinniających w niewinne psoty. Nie stała się wyjątkiem i sprawa Ramusa Haradinaja.


Stanisław Małofiejew
04.04.2008, 00:24:38
"Фемида ослепла"

Właściwie czego innego można się było spodziewać? Przecież nie sposób być jednocześnie “wpływowym kosowskim politykiem” i zbrodniarzem wojennym! Czy to oznacza, że Temida oślepła? Nie sądzę. Raczej odwróciła się z niesmakiem, aby nie patrzeć na ludzi, którzy uzurpują sobie prawo do nazywania się jej przedstawicielami. To oni są ślepi i głusi na prawdę. I jak na razie nie zanosi się, aby mieli przejrzeć...

Komentarze
gjw dnia kwiecień 29 2008 13:29:21
Istnieje wyższa sprawiedliwość, która już wielokrotnie w historii wchodziła do akcji, gdy ta doczesna oślepła z powdu interesów potężnych obłudników. Zostanie wymierzona Europie Zachodniej rękami skrajnych muzułmanów i innych barbarzyńców, których popierają teraz i popierali w przeszłości (np. przeciw białym ludziom, umiarkowanym Murzynom i czarnym chrześcijanom w Afryce). Na razie siły bezpieczeństwa jeszcze jako tako panują nad odszczepieńcami od prawdziwego islamu i inną hołotą. Na razie. Wydając taki wyrok, przypieczętowano dzień, w którym już nie dadzą im rady. Amen.
Marzena Zawodzinska dnia maj 01 2008 21:48:49
Jak podaje Lenta.ru, główny prokurator trybunału, Serge Brammertz, wniesie jutro apelację od wyroku uniewinniającego. Zobaczymy, co to da, zwłaszcze jeśli świadkowie nadal będą się bali zeznawać...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014