Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumWrzesień 19 2019 19:08:43
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 10
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
11
11
Protest w Lublinie 30.06.09 r.
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Co dalej w sprawie ukraińskiej?
Tematyka ukraińska

W poprzednim numerze "Myśli Polskiej" (nr 7-8 z 12-19.02.17) skomentowałem wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące banderyzacji Ukrainy, wystąpienia po raz pierwszy tak daleko idące w krytycyzmie tego zjawiska. Jakkolwiek były one skierowane do polskiej opinii publicznej, zauważono je naturalnie i na Ukrainie, gdzie reakcja, z oficjeli, na razie szefa ukraińskiego IPN, neobanderowca Wołodymyra Wiatrowycza, znanego kłamcy i manipulanta, a jednocześnie miłego partnera polskiego IPN-u w demaskowaniu jedynie słusznych zbrodni sowieckich, który - bez zaskoczenia - stwierdził, że Ukraina, szczególnie na żądanie z zewnątrz, nie odrzuci, ani nie będzie uzgadniać swojej historii, wypominając przy tym Polakom udział w pogromach antyżydowskich. Obok tego, w Kijowie rozpoczęto obchody roku 75 rocznicy powołania UPA. Aha, i zapomniałbym, Ukraińcy, przepraszam, oczywiście agenci Putina, powiesili baner z Banderą na płocie polskiej ambasady.

Od tego czasu również Jarosław Kaczyński powtórzył swoje słowa, tym razem w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" (nr 6/17), mówiąc: Ale musimy też powiedzieć otwarcie, iż poziom ignorowania przez władze w Kijowie spraw związanych z ludobójstwem dokonanym na naszych obywatelach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, a często też zakłamywania ich prawdziwego przebiegu, gloryfikowania sprawców, przekroczył granice akceptowalności.(...) Jakiś czas temu rozmawiałem długo z prezydentem Poroszenką i powiedziałem mu wprost: z Banderą do Europy nie wejdziecie, trzeba wybrać - albo integracja z Zachodem i odrzucenie tradycji UPA, albo Wschód i wszystko, co się z nim wiąże.

Doceniając, niezależnie od faktycznych intencji prezesa PiS, obecne wystąpienia, nie sposób nie skomentować raz jeszcze owej "granicy akceptowalności". Czy naprawdę dopiero w drugiej połowie 2016 r. granica ta została przekroczona, kiedy upamiętnienia UPA liczy się w kilkanaście tysięcy, a może więcej, kiedy polityka historyczna jest w rękach neobanderowców, zaś nasilenie tych zjawisk miało miejsce po objęciu władzy przez Juszczenkę, a ostatnio, przez Poroszenkę? Przecież to są oczywiste sprawy, z których kto, jak kto, ale Kaczyński musi sobie zdawać sprawę. Blefuje zatem w żywe oczy. I druga kwestia - to rozróżnienie między dobrym Zachodem a złym Wschodem. Tak się składa, na nieszczęście polskich banderofili, którzy pragnęliby zdemaskować rękę rosyjsko-sowiecką, że szowinistyczny ruch ukraiński jest czystą kreacją Zachodu, najpierw Austro-Węgier, później Niemiec (Republiki Weimarskiej i III Rzeszy), wreszcie, po wojnie, służb specjalnych USA, Wielkiej Brytanii i RFN. Bez wsparcia Zachodu, ruch ten nie zaistniałby w takim wymiarze, nie rozwinął się, nie miał takich morderczych "osiągnięć" w czasie II w.św. i nie przetrwał 50 lat po wojnie. Wystarczy spojrzeć na życie i działalność Mykoły Łebeda, przed wojną współorganizatora zamachu na Pierackiego, podczas wojny jednego z głównych odpowiedzialnych za ludobójstwo na Polakach, a po wojnie "zdemokratyzowanego" przywódcy ruchu ukraińskiego za wielką wodą, pupila CIA. W tej sytuacji bliżej prawdy w swoich oczekiwaniach od Zachodu jest Poroszenko et consortes niż Kaczyński. W Polsce nikt z decydentów tego nie zauważa i nie chce zauważyć. A kiedy Parlament Europejski w 2010 r. - występując wbrew tej zachodniej tradycji - przyjął rezolucję w sprawie ówczesnej sytuacji na Ukrainie, w której zawarta była negatywna ocena przyznania tytułu "Bohatera Ukrainy" Banderze, to Paweł Kowal i różne polskie środowiska proukraińskie krytykowały tę decyzję.
Z punktu widzenia Ukrainy wygląda to zatem zupełnie inaczej - to Zachód dawał pieniądze, wspierał, roztaczał parasol ochronny w przeszłości, a ostatnio wspomagał pieniędzmi i propagandą rewolucje "pomarańczową" i "godności". Konfrontując wypowiedź Kaczyńskiego z faktami i oczekiwaniami neobanderowskiej Ukrainy, widać, że takie sytuacje jak rezolucja z 2010 r., to odstępstwa od reguły, zaś wizja złego/dobrego panująca w Polsce i wyrażona przez Kaczyńskiego, co najwyżej odpowiada kanonom szkolnego wykładu moralności, nie mającego jednakże wiele wspólnego z rzeczywistością polityki międzynarodowej.

Kaczyński wraca w wywiadzie także do ręki Moskwy, która ma grać pierwsze skrzypce w komplikowaniu stosunków polsko-ukraińskich dla osiągnięcia swoich celów. Stąd tak błyskawiczne diagnozy kto (Rosjanie naturalnie) dokonywali nieprzyjaznych aktów wobec Polski w Hucie Pieniackiej, Bykowni, Lwowie, czy Kijowie. Pomijając już, że nie da się obronić poglądu, że polityczno-historyczny wybór tradycji banderowskiej jako fundamentu tożsamości narodowej ukraińskiej przez ekipy Juszczenki i Poroszenki, to kreacje rosyjskie, trzeba zwrócić uwagę, że jeżeli polskie działania i wypowiedzi "nieprzyjazne" tradycji banderowskiej służą Moskwie, to w tych samych kategoriach trzeba potraktować także wypowiedzi Kaczyńskiego i Dudy.

Na ciekawą rzecz zwrócił uwagę p. Tomasz Gabiś, który stwierdził, że: Ponieważ Bandera i UPA konstytuują antykomunistyczną, antysowiecką i antyrosyjską tożsamość polityczno-historyczną Ukrainy, to domaganie się przez Kaczyńskiego, aby Ukraińcy odcięli się od tej tradycji, oznacza zwycięstwo linii prokomunistycznej, prosowieckiej i prorosyjskiej. Paradoksalnie, Kaczyński żądając od Ukraińców wyrzucenia Bandery i UPA kieruje ich na drogę ku prokomunistycznej, prosowieckiej, prorosyjskiej narracji historycznej, co w oczywisty sposób sprzeczne jest z deklarowanymi do tej pory przez Kaczyńskiego celami politycznymi.
To słuszna konstatacja nierozwiązywalnego dylematu polskich rusofobów pragnących zbudowania antyrosyjskiej Ukrainy, o którym piszę od niepamiętnych czasów. Ukraina antyrosyjska musi być budowana na tradycji banderowskiej, bo innej nie ma. Jeśli tak, to polskim rusofobom i ukrainofilom pozostaje pogodzić się z tym. Mają oczywiście drugie wyjście - porzucić ten aksjomat, ale typ psychiczny tych ludzi nie pozwala się tego po nich spodziewać. To nieuleczalni idealiści polityczni w najgorszym tego słowa znaczeniu.

Jeżeli chodzi o inne komentarze do tych wypowiedzi, panuje generalnie, zwłaszcza u niektórych osób i środowisk zajmujących się tematyką kresową, nastrój zbliżony do euforii. P. Sławomir Tomasz Roch, polski emigrant, którego działania na tym polu bardzo cenię, niestety myli się pisząc: Kresowianie w Polsce długo czekali na takie słowa, niekiedy walczyliśmy samotnie dość długo, ale doczekaliśmy. Kaczyński pięknie mówił już w 2003 r., w Sejmie, a później wspierał pomarańczową rewolucję, zaś w czasie ostatniego przewrotu razem z Tiahnybokiem, na platformie ciężarówki na Majdanie krzyczał "Sława Ukrainie!", zaś w 2016 r. zaaprobował dwie politycznie katastrofalne deklaracje Sejmu i Prezydenta o bezalternatywnym poparciu Polski dla Ukrainy. Czy naprawdę kilka zdań trafiających wprost do serca i odpowiadających na powierzchowne oczekiwania mają nam zaciemnić wszystko inne? Zatem, poczekajmy na owoce, bo tylko one pozwolą nam zweryfikować szczerość intencji Kaczyńskiego. A już niektórzy mogli poczuć zimny prysznic po sejmowej debacie na temat polityki zagranicznej. Występujący jak najbardziej oficjalnie minister Witold Waszczykowski nie powtórzył słów Kaczyńskiego i Dudy, lecz stwierdził m.in.: Ministerstwa obrony Polski i Ukrainy podpisały dwie ważne umowy: nowe generalne porozumienie o współpracy obronnej oraz szczegółowe, regulujące kwestie współpracy przemysłów.
To wszystko pokazuje, że polsko-ukraińskie partnerstwo strategiczne jest w coraz większym stopniu wypełnione treścią i będzie sprzyjać budowie odporności naszego sąsiada na destabilizację. Dajemy Ukrainie wyraźny sygnał, że to, co spotyka dzisiaj ich kraj, budzi nie tylko naszą troskę, ale i konkretną reakcję. Ten konkret to także ponad 1200 tys. wiz wydanych w ubiegłym roku przez nasze urzędy konsularne na Ukrainie, w tym ponad 650 tys. wiz pracowniczych. Takie działanie wychodzi również naprzeciw potrzebom polskiego rynku pracy, poszukującego na Ukrainie pracowników w coraz liczniejszych sektorach gospodarki, i stanowi konkretny przykład działania polityki zagranicznej na rzecz interesów ekonomicznych kraju.
Wspierając Ukrainę w jej wysiłkach reformatorskich i polityce proeuropejskiej, nie tracimy z pola widzenia spraw historycznych. Uważamy, że prawdziwemu partnerstwu strategicznemu powinna towarzyszyć prawda. Jednocześnie nie chcemy, by nasze stosunki bilateralne stały się zakładnikiem przeszłości.

Cóż na to ci, którzy zachłysnęli się słowami Kaczyńskiego i Dudy? Dla przypomnienia, Waszczykowski w expose w 2016 r. powiedział: Wspieramy naszych ukraińskich partnerów w najważniejszych dziedzinach organizacji nowoczesnego państwa: tworzeniu systemu samorządów lokalnych, deregulacji, walce z korupcją, budowie sprawnej administracji państwowej, ale i w rozliczaniu trudnych i bolesnych kwestii historycznych.

Co więcej, w debacie po expose klub PiS reprezentowała, w zastępstwie nieobecnego Kaczyńskiego, Małgorzata Gosiewska, znana ze swych wystąpień deprecjonujących zagrożenie renesansem banderyzmu, z odwiedzania neobanderowskich batalionów w Doniecku i propagowania tez o zbrodniach tzw. separatystów i Rosjan na wschodzie Ukrainy. Było to wystąpienie operujące językiem wojny, konfrontacji i agresji w stosunku do Rosji, potwierdzające w pełni bezwzględny proukraiński kierunek wytyczony przez deklaracje z 2016 r. Oto próbki stylu pos. Gosiewskiej, które nie pozostawiają NIKOMU złudzeń. Powiedziała m.in.: Wobec zagrożeń wywołanych polityką Rosji starającej się uniemożliwić zbliżenie Ukrainy z Unią Europejską, anektującej Krym i inspirującej krwawy konflikt w Donbasie, a także dokonującej prowokacyjnych działań wobec państw członkowskich NATO, to właśnie nasza inicjatywa doprowadziła do podjęcia przełomowych decyzji na szczycie NATO w Warszawie. (...) Kryzys na Ukrainie stanowi także bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa Polski. (...) Uważamy poparcie dla Ukrainy za naszą najwyższą rację stanu, za test solidarności europejskiej w obliczu recydywy imperialnej polityki Rosji. (...) nadzieje na porzucenie drogi agresji wojennej [przez Rosję], a przynajmniej prób destabilizacji politycznej i społeczno-ekonomicznej Ukrainy, wydają się bardzo iluzoryczne. Musimy traktować to jako aksjomat w naszej polityce zagranicznej i wytyczną działań na forum unijnym i w relacjach transatlantyckich.

Proszę Państwa, ANI SŁOWA o tym, o czym nagle zaczęli mówić Kaczyński i Duda. Czyżby to pierwsze śliwki - robaczywki? Skądże, to prosta konsekwencja trwania przy zatrutych owocach od x-lat, trwania przy aksjomatach polityki prometejskiej i romantycznej, niepodzielnie panującej w umysłach polskiej tzw. prawicy niepodległościowej. Najedzcie się nadziejami Kresowianie i inni, przeżyjcie moment szczęścia czytając prezesa i Prezydenta, a my dalej będziemy robić swoje.

A jak już przeżyjecie chwile uniesienia związane ze słowami, które trafiły prosto do Waszych zacnych serc, obejrzyjcie sobie telewizję Dobrej Zmiany. A tam w ciągu ostatnich dwóch tygodni, bez specjalnego wyszukiwania, natrafiłem na dwa programy promujące neobanderowski punkt widzenia. "Obserwator" odc. 83 z 9 lutego i reportaż o p. Arturze organizującym pomoc dla dzielnych batalionów walczących o wolność na wschodzie Ukrainy. Poza zestawem rusofobicznych stwierdzeń, można było usłyszeć, jak to nam neobanderowcy dziękują serdecznie, że cała Polska stanęła murem za Ukrainą, i że jak Rosja zaatakuje, to oni staną w naszej obronie. I drugi reportaż "Przez wiry i porohy Dniestru", gdzie akurat natrafiłem na neobanderowca opowiadającego we Lwowie, przy ostrzelanym vanie, który służył Ajdarowi, jak to Polacy natychmiast zaproponowali kilka następnych vanów w zamian za ten zniszczony przez Rosjan, że tak nam dziękuje, że cała Polska stanęła murem po stronie Ukrainy… W tym momencie przełączyłem program...

Tak wygląda rzeczywistość. Waszczykowski i Gosiewska potwierdzili bezalternatywne, aksjomatyczne poparcie dla Ukrainy. Takie są dzisiaj fakty i owoce.

Adam Śmiech

Komentarze
gjw dnia luty 25 2017 15:16:54
Należy się obawiać, że wszystko tak naprawdę zależy tu od jednej rzeczy. którą opisałem w wielkim skrócie:
http://pl.blastingnews.com/swiat/2017/02/starokonserwatysci-kontra-mlodonarodowcy-spor-o-przyszlosc-usa-001501451.html
gjw dnia luty 27 2017 04:42:37
Przeczytałem teraz dokładnie i ogarnia mnie zimna furia oraz straszliwa chęć doczekania upadku z wysoka niektórych osób, a także przyczynienia się doń w jakimś choćby skromnym wymiarze. smiley
ricardopl77 dnia luty 27 2017 21:47:21
Gorące zaangażowanie polskiego establishmentu po stronie nowego ukraińskiego rządu nie zawsze znajduje pozytywny odzew w polskim społeczeństwie. Elity rządzące bezkrytycznie akceptują fakt, że tożsamość narodowo-polityczna Ukraińców obecnie budowana jest na tradycji nacjonalistyczno-banderowskiej i dokładnie taką Ukrainę Polska uznaje za swojego najważniejszego partnera politycznego na wschodzie. Wielu obywateli polskich na skutek wmawiania im obowiązku bezwzględnego rstania po stronie Ukrainyr1; czuje dezaprobatę i niesmak, o czym jednak w oficjalnych mediach wspominać rnie wypadar1;. - pisze Aleksandra Łagowska na portalu konserwatyzm.pl http://konserwatyzm.pl/artykul/24216/lagowska-braterstwo-polsko-ukrainskie-cz-i-racja-stanu-czy-zaslepienie/#_ftn5
ricardopl77 dnia marzec 04 2017 09:41:27
Cz. II Ma to szczególne znaczenie dla odrodzenia ukraińskiej państwowości w warunkach prowadzenia rantyterrorystycznej operacjir1; na wschodzie kraju, gdzie stosunek do rbohaterówr1; UPA jest jednoznaczny r11; są oni uważani za najgorsze zło z możliwych: kolaborantów nazistowskich, nóż w plecy podczas walk Związku Radzieckiego z Niemcami. Niestety w Polsce obecny wynaturzony patriotyzm ukraiński kojarzy się wyłącznie z Ukraińcami naznaczonymi nacjonalistyczną propagandą. Fakt, że istotna część Ukraińców wcale nie uznaje rideałów Majdanur1;, a tym bardziej rbohaterstwar1; UPA i Bandery w ogóle nie jest brany pod uwagę, ewentualnie tłumaczy się go wszechpotężną rpropagandą Kremlar1; i rprzeklętą radziecką przeszłościąr1;. http://konserwatyzm.pl/artykul/24237/lagowska-braterstwo-polsko-ukrainskie-cz-ii-narodziny-narodu-ukrainskiego-wedlug-artystow-polskich-i-ukrainskich/
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014