Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumLipiec 16 2019 18:27:22
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 8
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
1
1
Mordy UPA
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Wydawnictwo Jedność - Dzieje Lwowa
Historia PolskiZ prawdziwą przyjemnością polecamy P.T. Czytelnikom najnowszą książkę Wydawnictwa Jedność z Kielc, autorstwa pp. Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego "Lwów : dzieje miasta". premiera książki będzie miała miejsce na XXI Targach Wydawców Katolickich, które odbędą się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego od 16 do 19 kwietnia 2015 r.Poniżej zamieszczamy recenzję polecającą p. prof. Czesława Partacza oraz inne materiały informacyjne.

prof. Czesław Partacz - recenzja polecająca

Lwów : dzieje miasta, autorstwa Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego, Kielce 2015,Wydawnictwo JEDNOŚĆ,ss.398

Od stuleci królewskie miasto LWÓW było jednym z głównych ośrodków państwowości polskiej - Korony Królestwa Polskiego, Rzeczypospolitej Obojga Narodów i odrodzonej II Rzeczypospolitej Polskiej. Miasto to, w co trudno dzisiaj uwierzyć, leżące przez wieki w sercu, a nawet w centrum Rzeczypospolitej, było polską bramą do szeroko rozumianego Wschodu, stanowiąc jednocześnie kwintesencję polskości i kultury łacińskiego, rzymskiego Zachodu Europy.

Lwów - miasto legenda, położone jest na siedmiu wzgórzach jak wieczne miasto Rzym. Przez wieki było jednym z czterech (obok Warszawy , Wilna i Krakowa ) stolic kulturowo-politycznych Polski. Od wielu wieków o polskości tego lwiego grodu świadczy ponadczasowy, niestety powoli ginący, z woli jego aktualnych ukraińskich mieszkańców, cmentarz Łyczakowski - Nekropolia narodowa. Każdy kamień "zawsze wiernego" miasta, każda kamienica i dzieło sztuki jest świadectwem polskiej tradycji i kultury. Szczerze polecam czytelnikom książkę Lwów : dzieje miasta. Jest to dzieło, które niewątpliwie poruszy serca nie tylko współczesnych Polaków, ale i tych, którzy przyjdą po nas.

Polskie województwa kresowe. Pamięć o nich miała całkowicie zginąć po II wojnie światowej, w trakcie której przeciwko nim i ich kulturze i ludności polskiej zwarcie wystąpili okupanci, współpracujące z nimi ściśle mniejszości i w końcu rodzimi kolaboranci. Tyle wysiłku włożono, by wyrwać z polskie świadomości własną, niezbywalną historię. Prawie im się udało. Dawnych, bezlitośnie wytrzebionych mieszkańców rozproszono po reszcie kraju, z bibliotek w okresie PRL-u wycofano, a najczęściej zniszczono wszystkie książki i albumy związane z Kresami, a szczególnie - Lwowem. Mijały lata. Były to systematycznego przemilczania zbrodni popełnionych na Kresowianach i niepodejmowania wszelkich badań związanych z polskością ziem wschodnich. Polacy mieli zapomnieć i wyprzeć się swego kresowego dziedzictwa. Rok 1989 nie przyniósł niestety oczekiwanej zmiany. Nie zrobiono prawie nic, by przywrócić Polakom ich zbiorową pamięć, symbole, rodowód.W miejsce restytucji polskości pojawiła się tzw. poprawność polityczna. Razem z nią nowa relatywistyczna, kpiąca z pojęcia prawdy wizja "uzgadniania historii" czy pisania dzieł "ponadnarodowych". Triumfalnie wkroczył na uniwersytety oszukańczy – postmodernizm. Znowu nie było miejsca na "powrót do korzeni", bo rację mieli obecni właściciele tych ziem - i ich narracja była lansowana, z krzywdą dla polskiej. Tymczasem na ostatnią wachtę odchodzili mieszkańcy Kresów - ostatni świadkowie bujnego życia tych ziem. Czy my Polacy mamy być helotami współczesnej Europy ? Dlaczego mamy stać się programowo, ludźmi bez tradycji i historii? Tego zrobić nam nie wolno. Książka którą przedstawiamy, jest próbą odrzucenia narzuconej nam narracji i pokazania prawdy o Kresach Wschodnich. Jej bogata oprawa ilustracyjna pomoże czytelnikom uzmysłowić sobie wagę polskiej cywilizacji na wschodzie oraz jego prawdziwą i heroiczną historię Rzeczypospolitej. Nie musimy się jej wstydzić. Mimo ludobójstwa kresowych Polaków i planowego unicestwienia dużej części ich dokonań patrząc na karty książki nie mamy wątpliwości ,że możemy być ze swojej historii dumni i żyć z podniesionym czołem. Wstydzić powinni się barbarzyńcy (komuniści, niemieccy i ukraińscy naziści i ich pogrobowcy ),którzy zniszczyli zachodnią cywilizację polskich kresów, a dzisiaj jak na razie bez powodzenia, usiłują ją na byłych ziemiach Rzeczypospolitej przywrócić.

Prof. zw. dr hab. Czesław Partacz


Wydawnictwo Jedność
ul. Jana Pawła II nr 4, 25-013 Kielce
dział sprzedaży 41 349 50 50;
infolinia 801 163 160
www.jednosc.com.pl

Ryszard Jan Czarnowski, Eugeniusz Wojdecki
Lwów : Dzieje miasta


398 s., kolorowe fotografie, reprodukcje, twarda oprawa, ISBN 978-83-7971-144-4

Lwów. Cokolwiek by napisać na dopełnienie tego magicznego dla wielu Polaków słowa, pozostanie w cieniu nazwy miasta. "Otrzymują Państwo książkę, która nie tylko na Kresowiakach zrobi jak sądzę wrażenie. Niech Czytelnika nie zwiedzie jej pokaźna objętość. Bo książkę pochłoną z łatwością, pisana i ilustrowana jest bowiem dla gustu i percepcji każdego. Autorzy wykonali tytaniczną pracę. Uraczyli nas mnóstwem informacji, znanych i nieznanych epizodów z życia miasta i Wielkich Lwowiaków.
Zatrzymali się dłużej w wielu świętych dla Polaków miejscach, jak choćby Cmentarz Łyczakowski i towarzyszący mu Panteon Orląt. Dzieje miasta ukazane zostały w sposób bezpretensjonalny, autentyczny, często "od serca" - jak w zwykłych rozmowach, przeprowadzanych na wspólnym spacerze ulicami Miasta Semper Fidelis" (Jan Wojciech Wingralek).

Odbiorcy:

- miłośnicy historii Polski

- amatorzy turystyki

- osoby wrażliwe na piękno architektury i sztuki

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
Autorzy starali się skupić na najważniejszych wydarzeniach z historii Lwowa, tematach zupełnie nieznanych, zapomnianych bądź - nie bójmy się tego powiedzieć - z powodów stricte geopolitycznych wykreślanych ze świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Jednocześnie obdarzyli swoją publikację bogatym wachlarzem ilustracji: fotografii, dokumentów, reprodukcji malarstwa i grafik - album zdobią 752 ilustracje. Jest to zatem pierwsze tak szerokie ujęcie dziejów Lwowa zawarte w formie gawędy, dalekie od sztampy trudnych do przyjęcia opracowań naukowych pisanych ex cathedra.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014