Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumWrzesień 17 2019 23:00:06
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
Przemawia Witold Listowski 2
Przemawia Witold Listowski 2
VI Dzień Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu 6.06.2009 r.
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Nowocześni eNDecy
Jednodniówka Narodowa

W dzisiejszych czasach niewiele może człowieka zaskoczyć. I rzeczywiście, wszystko już było. Co najwyżej dziwi upór niektórych ludzi. Zwłaszcza na naszym, jakże skromnym, narodowym poletku. Poletko skromne, a rewizjonistów co niemiara. Duża ich część wciąż walczy zażarcie z komuną, wielbiąc leśnych ludzi z lat powojennych i jakby myląc epoki. Charakteryzuje ich głęboka nienawiść do Rosji (niektórzy wykazują nawet sympatie proukraińskie!) przejęta od wszelkiej maści piłsudczyków, mesjanistów, prometejczyków i innych koryfeuszy walki z "synem Wasilowym". Potrafią posiłkować się jednym wyrwanym z kontekstu zdaniem Dmowskiego, przekreślając za to, zupełnie swobodnym i pełnym młodzieńczej nonszalancji gestem, całą Jego i Narodowej Demokracji linię polityczną, bo to już nie te czasy, bo się świat zmienił itp. Wskazania Dmowskiego odnośnie Rosji nie mają, ich zdaniem, waloru ponadczasowości, a jedynie ściśle związany z wycinkiem czasu, w którym Dmowski działał. Niezmienna pozostaje za to obłąkańcza rusofobia i program rozbioru Rosji. Ci nasi rewizjoniści w istocie przyznają milcząco rację wspomnianym piłsudczykom et consortes.

Ale poza nimi, wchodzą na nasze terytorium ludzie ideowo obcy, którzy po prostu uznają się za narodowców i już. Ot, po prostu! Ni mniej ni więcej, tylko za eNDeka i to nowoczesnego (aż zadrżeli z trwogi epigoni zacofanej, nie-nowoczesnej eNDecji) uważa się, z uporem godnym lepszej sprawy, p. Rafał Ziemkiewicz.

Kimże jest wg niego nowoczesny eNDek?

Jest antyrosyjskim obsesjonatem, to po pierwsze.

Nienawidzi PRL, a usunięcie części stalinowców pochodzenia żydowskiego z Wojska Polskiego i administracji, uważa za skandal antysemicki i czystki rasistowskie, występując z ludźmi pokroju p. B. Wildsteina. To po drugie.

Po trzecie wreszcie - uważa, że Polska powinna iść w 1939 r. z Niemcami hitlerowskimi na Rosję (nawiasem mówiąc, dochodzi już do tak komicznych sytuacji, że niektórzy obsesyjni rusofobi uważają taki pogląd za w istocie - uwaga, uwaga - prorosyjski, bo Niemcy prowadzą politykę prorosyjską, a to może nas zaprowadzić pod skrzydła Putina! Np. tekst na wPolityce.pl - Ani z Rosją ani z Niemcami).

W każdym z tych punktów w sposób jaskrawy ów nowoczesny eNDek idzie ostro pod prąd tak polityce eNDecji, jak i jej, wyrażanym w epoce i ex post, ocenom i opiniom. Nie można po prostu bardziej różnić się od tego, co myślą eNDecką, narodową, jest. Ale cóż, nadal nie przeszkadza to p. Z. w nazywaniu się eNDekiem nowoczesnym. Widocznie tamci niczego nie rozumieli, zaś on przeciwnie, zrozumiał clou eNDecji!

Ktoś zapyta, po co to wszystko? Po co ta cała maskarada z eNDeckim przydomkiem? Czy ktoś p. Ziemkiewiczowi zabrania głosić właśnie takie poglądy, jakie głosi? Czy ktoś zabrania mu nazywania się jakkolwiek? Nic podobnego, przynajmniej na razie. A jednak p. Z. z uporem występuje jako eNDek (a nawet zatytułował tak blog na portalu głównonurtowym i swoją najnowszą książkę), a to już nie jest takie zupełnie dowolne, bo oznacza odwoływanie się do określonej treści historyczno-ideowej. Skutek oczywiście będzie taki, że tzw. przeciętny czytelnik mediów, mający - z całym szacunkiem - ale jednak takie pojęcie o Narodowej Demokracji, jakie ma świnia o orle, będzie kojarzył eNDecję z poglądami p. Ziemkiewicza. Czy to jedyny cel? Czy to tylko ponadnormatywna ambicja autora? Nie wiem, ale faktem jest, że w ten sposób, ręka w rękę z rewizjonistami i od dawna skrojonym przez wrogie media czarnym obrazem Narodowej Demokracji, dokłada on swoją cegiełkę do zaciemniana Jej rzeczywistej myśli politycznej oraz zasług dla Polski i ich istoty.

Komentarze
kot dnia październik 26 2012 17:41:59
Szumnie nazwane zostało endecją. Nazwa to mało, musi za nią iść jakaś treść, sposób myślenia o polityce i narodzie. A to jest po prostu łżeendecja. Zresztą, gdzie jest ta endecja Ziemkiewicza? Nie widzę jej wcale. Może to ta, która szła na Marszu Niepodległości. Ja nie widzę żadnej endecji. Jest tylko twórczość publicystyczna p.R.Z. Nawet, gdyby coś takiego powstało, żadną endecją nie będzie bez względu jak się nazwie. Będzie tylko radykalna wersja PiSu lub jakaś marginalna partia radykalnej młodzieży. Prawdziwa endecja powstanie dopiero, kiedy prawidłowo rozezna położenie Polski i wyciągnie z tego wnioski, które są ważniejsze niż się wydaje. Koszt uprawiania rusofobiczej polityki jest całkiem wymierny i powoli dociera do polskich przedsiębiorców, rolników, że powinniśmy brać pzrykład z Niemiec, i to w jeszcze większej skali.

Ale chcę również oddać sprawiedliwość p. Ziemkiewiczowi. Gdyby nie jego twórczość (godzi się też wspomnieć np. o T. Wołku, J. Żarynie) o endecji pisano by w Polsce jak o jakimś Hitlerze. Zapewnie niewiele rozumieją oni z dorobku Dmowskiego i jego współpracowników, ale przynajmniej bronią go przed kalumniami i oszczerstwami jak np. pp. Krzywca, A. Całej, J.T. Grossa i wielu, wielu innych.
Adam Smiech dnia październik 29 2012 08:44:04
Chcę podkreślić, że doceniam pracę publicystyczną p. RAZ-a na wielu kierunkach i z wieloma jego poglądami się zgadzam. Natomiast to nie oznacza i oznaczać nie może, abym mógł zaakceptować jego samozwańczą krucjatę, jako rzekomego nowoczesnego eNDeka. Z powodów, które wskazałem powyżej.

Nie mogę się zgodzić jednak, że ta strona działalności Ziemkiewicza wpływa dobrze na widzenie eNDecji. Akurat aspekty, które on (i np. Żaryn z uwielbieniem Brygady Ś.) akcentuje, raczej utwierdzają wyznawców złego stereotypu.

I jeszcze jedno - ostatni wywiad Z. dla Gazety Wyborczej. Nie wiem, czy należy go łączyć z wcześniejszym wywiadem Romana Giertycha, ale mnie osobiście wygląda to na próbę, czy może przygotowanie gruntu pod neo-eNDecję, niby cywilizowaną. Jest to stary pomysł Michnika jeszcze z lat 70-tych.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014