Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumWrzesień 17 2019 22:43:41
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Status dialektu śląskiego
Jednodniówka Narodowa

O statusie dialektu śląskiego stale wypowiadają się różne mniej lub bardziej znane osoby, często nie mające nic wspólnego z językoznawstwem jako nauką. Tymczasem w ubiegły poniedziałek w Łodzi można było wysłuchać, co na ten temat ma do powiedzenia specjalista. Wykład prof. Bogusława Wyderki przeznaczony był w zasadzie dla wąskiego kręgu odbiorców, odbył się bowiem w siedzibie oddziału Polskiej Akademii Nauk i zgromadził przede wszystkim wykładowców Uniwersytetu Łódzkiego. A szkoda, bo tylko upowszechnienie rzetelnej wiedzy na ten temat może zapobiec przekłamaniom i manipulacji, a te niestety są powszechne.
Przede wszystkim prof. Wyderka przedstawił problem z punktu widzenia językoznawcy, choć wątku politycznego nie dało się całkowicie wykluczyć, chociażby ze względu na agresywną postawę członków i sympatyków Ruchu Autonomii Śląska oraz Śląskiego Ruchu Separatystycznego. Twierdzą oni, że muszą zwrócić na siebie uwagę, ale czy to rzeczywiście usprawiedliwia ton, jaki przyjęli? Może gdyby zaczęli od spokojnej pracy nad swoim dialektem, nie budziliby takich emocji - tak przynajmniej uważa profesor i zapewne nie tylko on. Jednak czy im naprawdę o to chodzi? "Język" śląski podobno wyraża ich tożsamość, odrębność, jest językiem domowym, rodzinnym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Tylko jeśli ma się stać językiem regionalnym, musi zostać skodyfikowany, ujednolicony. A to sprawi, jak słusznie zauważyła jedna ze słuchaczek, iż straci swój dotychczasowy charakter. I faktycznie, dla wielu mieszkańców Śląska stanie się językiem narzuconym, którego trzeba się uczyć. Dominujące regiony będą narzucały swoje odmiany innym, które z kolei tak łatwo nie ulegną, bo też będą chciały używać swoich. Oczywiście próby kodyfikacji są już podejmowane. Ukazał się np. śląski elementarz, który zawiera zresztą mnóstwo błędów. Nie da się ukryć, że wojujący Ślązacy ustalają śląską ortografię w opozycji do polskiej i starają się, aby zawierała jak najwięcej obcych znaków. Podobnie jest ze słownictwem. Tylko co zrobić, skoro dialekt śląski na określenie np. płaczącego dziecka ma trzy słowa, a najbardziej popularne jest "beksa"? Zacząć używać takiego, którego prawie nikt nie używa?
Mimo różnych opinii pojawiających się w toku dyskusji, ostateczny wniosek można uznać za optymistyczny. Dialekt śląski niewątpliwie jest częścią polszczyzny, a w związku z tym w sporze o jego status językoznawcy przynajmniej powinni być po naszej stronie.

Komentarze
kot dnia maj 02 2012 20:52:22
Jeszcze kilkanaście lat temu nie było "języka śląskiego" bo nie było ślązackiego ruchu narodowego. Teraz ruch się pojawił, więc i "język" jako jeden z artybutów oddzielnej narodowej tożsamości został kilka lat temu skodyfikowany. Biblioteka Kongresu USA oficjalnie wpisała go do rejestru języków świata, zaś Międzynarodowa Organizacja Językowa zarejestrowała język śląski i przypisała mu kod ISO "szl". Teraz chcą go wprowdzić o szkół i promować z pieniędzy publicznych jako język regionalny.

Niestety, Polska w 2003 podpisała Europjską Kartę Języków Regionalnych i po uznaniu go za język regionalny (projekt stosownej ustawy już jest) niewiele już będzie można zrobić. Co ciekawe, tego dokumentu nie podpisała np. Litwa, Włochy, ani też Francja zazdrośnie strzegąca swojej jedności. W awangardzie pozostaje natomiast Hiszpania, gdzie jeszcze w latach 70-tych dialektem katalońskim posługiwało się zaledwie ok. 300 tys. gł starszych ludzi na wsi....

Dla porównania: polski język został skodyfikowany w XVI wieku, zaś pierwszy zachowany polski zapis w Księdze Henrykowskiej, spisanej w opactwie cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku w XIII wieku, brzmi "day ut ia pobrusa a ti poziway". Dobiegają już głosy, że w istocie jest to zabytek "języka śląskiego". Tylko, że przed tym cytatem stoi łacińskie słowo polonico..... [url]http://pl.wikiquote.org/wiki/Plik:Book_of_Henryków.PNG[/url]
Marzena Zawodzinska dnia maj 03 2012 21:23:09
On nie został skodyfikowany, nadanie ISO to nie kodyfikacja. Musi mieć spójną ortografię, gramatykę i leksykę, a tego nie ma.
kot dnia maj 03 2012 22:28:45
Skodyfikowany niechlujnie, ale to już fakt. A jak zostanie uznany oficjalnie, będzie bardziej "chlujnie" z naszych podatków. Bo u nas najwięcej inwestuje się w mniejszości. Dlatego mnożą się one i rosną jak grzyby po deszczu.

A propos. Nowy paradygmat Polski jako kraju wielu narodów i języków przyjęła już np. Wikipedia:

http://wikipedia.pl/
Marzena Zawodzinska dnia maj 04 2012 00:02:18
Językoznawca mówi, że nie został skodyfikowany. Elementarz zawiera błędy, nie ma wspólnej ortografii ani leksyki. Prof. Miodek twierdzi, że słów jest za mało. Niestety poprawność polityczna sprawia, że śląski został uznany... A Unia oczywiście popiera wszystko, co rozbija państwo narodowe.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014