Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumLipiec 16 2019 19:14:03
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 9
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
32
32
Irak
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Konkurs Kresowy - pytania
Historia Polski1. Ziemia Czerwieńska od zarania historii Polski była polskim terytorium etnicznym i częścią państwowości polskiej. Proszę podać, jak nazywało się plemię zachodniosłowiańskie, które zamieszkiwało te tereny (dla ułatwienia dodajmy, że jego nazwa stała się w wielu językach Europy Środkowo-Wschodniej określeniem Polaków), jakie źródło historyczne informuje nas o utracie Ziemi Czerwieńskiej przez Polskę Mieszka I oraz jakie wydarzenie doprowadziło do tej utraty?

2.Feliks Koneczny odmawiał prawa współczesnym mu Litwinom do dziedzictwa średniowiecznego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jaką klasyfikację wprowadził celem rozróżnienia dawnych mieszkańców Litwy oraz jemu współczesnych etnicznych Litwinów?

3.Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną. Dotyczy to również ziem Rusi Halickiej. Proszę wymienić trzy zamki zbudowane przez Kazimierza Wielkiego na Ziemi Czerwieńskiej i Podolu.

4.W Wilnie i we Lwowie, odpowiednio w XVI i XVII wieku, założono słynne polskie uniwersytety. Proszę podać daty (roczne) ich założenia oraz imiona patronów wraz z datami ich nadania.

5.W latach potopu szwedzkiego powstał plan dokonania rozbioru Polski. W podpisaniu traktatu rozbiorowego, który na szczęście nie wszedł w życie, brał udział Bohdan Chmielnicki. Proszę podać datę i miejsce podpisania traktatu oraz wymienić pozostałych uczestników antypolskiego sprzysiężenia.

6. Podczas konfederacji barskiej miał miejsce antypolski bunt ludności rusko-prawosławnej znany pod nazwą „hajdamaczyzny” lub „koliszczyzny”. Proszę podać nazwiska dwóch głównych przywódców buntu, oraz wskazać charakterystyczne cechy rzezi, dokonywanych przez hajdamaków, cechy, do których w czasie II wojny światowej nawiązała „twórczo” OUN-UPA.

7.Na cmentarzu Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt) znajdują się groby wielu słynnych wojskowych i nie tylko. Niedaleko grobów gen. Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, Szefa Sztabu Generalnego WP w czasie inwazji bolszewickiej, autora planów Bitwy Warszawskiej i jej rzeczywistego zwycięzcy, czy płk Czesława Mączyńskiego, m.in. komendanta polskich sił zbrojnych we Lwowie w czasie wojny o miasto z Ukraińcami w 1918 r. i posła na Sejm, można napotkać grób arcybiskupa lwowskiego obrządku ormiańskiego Józefa Teodorowicza. Proszę podać jakiego rodzaju działalność pozakościelną prowadził arcybiskup oraz jaka historia związana jest z Jego grobem na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

8. W 1919-21 r. Józef Piłsudski robił wszystko, aby utrzymać fikcję Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po zajęciu Wilna, wydając odezwę do mieszkańców rzekomego WKL, następnie ustanawiając zarząd cywilny ziem wschodnich, jako administrację okupacyjną, wreszcie tworząc twór pod nazwą Litwy Środkowej. W 1922 r. sprawa Wilna stała się przyczyną kryzysu politycznego w Polsce. Na czym ten kryzys polegał i jakie rozwiązanie znaleziono?

9.Flotylla Pińska Polskiej Marynarki Wojennej była jednym z największych i najsilniejszych zespołów rzecznych sił zbrojnych w Europie. Najsilniejszymi jej jednostkami były monitory. Proszę podać nazwy dwóch największych monitorów Flotylli i liczbę oraz kaliber armat ich artylerii głównej według stanu we wrześniu 1939 r.

10.Litwini nigdy nie zdobyli Wilna na Polakach. Czterokrotnie otrzymywali je z łaski rządu bolszewickiego (sowieckiego). Proszę podać lata i okoliczności tych zdarzeń.

11.Proszę podać imię, nazwisko oraz pseudonim jednego z najbardziej krwawych zbrodniarzy banderowskich, dowódcy UPA-Północ, autora rozkazu nakazującego eksterminację Polaków na Wołyniu oraz podać przynajmniej dwa miasta obecnej Ukrainy, w których znajdują się pomniki ku jego „czci”.

12.Szowiniści litewscy ochoczo kolaborowali w zwalczaniu polskości Wilna i Wileńszczyzny najpierw z Sowietami (po cichu i nieoficjalnie wspierając antypolskie działania sowieckie), później z Niemcami (jak najbardziej otwarcie). „Wsławili się” takimi zbrodniami jak eksterminacja w Ponarach, czy mord w Glinciszkach. Proszę podać nazwy czterech głównych litewskich formacji kolaboranckich.

13.W 1944 r. na Wileńszczyźnie doszło do bitwy pomiędzy oddziałami Armii Krajowej a litewskimi oddziałami kolaboranckimi dowodzonymi przez gen. Povilasa Plechavicziusa, w której Polacy odnieśli zdecydowane zwycięstwo. Proszę podać datę, miejsce bitwy oraz w jaki, nietypowy sposób, Polacy potraktowali jeńców litewskich po bitwie?

14.Proszę podać nazwiska przynajmniej trzech ukraińskich przywódców nacjonalistycznych, w istocie zbrodniarzy i patronów zbrodni, których imienia ulice znajdują się we współczesnym Lwowie oraz, którego z nich popiersie znajduje się na ścianie polskiego gimnazjum w tym mieście.

15.Z jakiego źródła korzystał H. Sienkiewicz, aby dokładnie odtworzyć teren głównej akcji w "Ogniem i mieczem" i na czym polegała nietypowość tego źródła?

16.Co symbolizują powieściowe rodowody czterech głównych bohaterów "Ogniem i mieczem"? Proszę je wymienić.

17.W "Nie-Boskiej komedii" Mąż mówił do Pankracego: "Ani ty, ani żaden z twoich by nie żył, gdyby ich nie wykarmiła łaska, nie obroniła potęga ojców moich..." Kto i do kogo podobne słowa kieruje w "Ogniem i mieczem"? Proszę podać cytat.

18.Jakie ważne wydarzenie, opisane w "Potopie", miało miejsce w katedrze lwowskiej?

19.Mickiewicz, pisząc “Pana Tadeusza”, zdawał sobie sprawę, że opisuje świat, który minął. Dlatego wielokrotnie pojawia się w utworze epitet “ostatni”. Proszę podać minimum 4 osoby lub wydarzenia, które można określić tym epietetem oraz wyjaśnić, dlaczego.

20.Portrety jakich bohaterów zdobią ściany soplicowskich komnat i z jakimi zdarzeniami się wiążą?

21. "Knieje! do was ostatni przyjeżdżał na łowy,
Ostatni król, co nosił kołpak Witoldowy"
Proszę podać o kim mowa?
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014