Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumWrzesień 19 2019 18:34:52
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
Pod pomnikiem Dmowskiego 6
Pod pomnikiem Dmowskiego 6
90 rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego - Warszawa 27.06.09 r.
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Co w ekonomii słychać...
Ekonomia

Zaczynamy przegląd wydarzeń ekonomicznych na Świecie. Dużo się dzieje ciekawych rzeczy, które nie pozostaną bez wpływu na nasze życie. Tyle ze wstępu, przejdźmy do konkretów.

1. 3 listopada FED ogłosiła, iż w ramach programu QE2 zostanie dodrukowanych 600 mld. dolarów w ciągu 8 miesięcy. Kwota ta powiększy bazę monetarną USA o około 30%. Do 600 mld. dolarów należy doliczyć jeszcze 275 mld. dolarów programu QE1, co daje razem 875 mld. dolarów. Dodam, że już się mówi o QE3...
Dlaczego FED postanowił dodrukować dolara? Ano w celu "rozruszania" gospodarki - trupa: stopy procentowe są na nieziemsko niskim poziomie 0-1% a akcja kredytowa stoi. Postanowili więc zwiększyć bazę monetarną, tak aby w obiegu było więcej pieniądza. Oczywiście jest to również sposób na kradzież oszczędności obywateli (tych nielicznych którzy w USA jeszcze je mają), i destrukcję długu.
Najciekawsze jest mydlenie oczu szaremu człowiekowi. W mediach można było usłyszeć, iż inflacja za III kwartał w USA wynosiła nieco powyżej 2%.
Tzw. indeks inflacyjny CPI obliczany jest z wyłączeniem cen żywności i energii. Żeby było jaśniej - tanieją dobra oparte na długu tj. nieruchomości, samochody itp. ale drożeją dobra codziennej konsumpcji. Dlatego w danych statystycznych wygląda to dobrze, ale w życiu niekoniecznie tak musi być... Jeżeli Świat straci zaufanie do zielonego pieniądza, dolar zacznie wracać do Ameryki, a to skończy się scenariuszem z Republiki Weimarskiej albo Zimbabwe. Zresztą Chiny, największy wierzyciel Stanów Zjednoczonych w kilka dni po ogłoszeniu QE2 zażądał wyjaśnień odnośnie dodruku pieniądza. To zapewne przyśpieszy potajemny proces ucieczki Chin od rezerw w USD.

2. Irlandia dogoniła Argentynę w rankingu ryzykownych długów: prawdopodobieństwo ogłoszenia niewypłacalności Irlandii w ciągu najbliższych 5 lat rynki oceniają na 41%, na miejscu nr 2 jest Wenezuela (prawdopodobieństwo na poziomie 50%), a na szczycie rankingu jest Grecja (prawdopodobieństwo na poziomie 53%). Wg. niektórych analityków Irlandia jest już DeFacto bankrutem, i do krachu kredytowego nie dojdzie jedynie jeżeli zainterweniuje EBC (Europejski Bank Centralny), który notabene rozpoczął już proces skupowania irlandzkich obligacji.

3. Rynek metali: w ostatnich kilku dniach widzieliśmy istny rajd metali szlachetnych w górę, srebro i złoto biło kolejne rekordy. Spowodowane to było oczekiwaniem oraz ogłoszeniem QE2. Od trzech dni widzimy korektę na rynku surowców, prawdopodobnie na rynku metali do gry weszły duże banki bullionowe. Jeżeli ceny SPOT przełożą się na ceny fizycznego kruszcu w Polsce będzie okazja do tańszych zakupów.

Komentarze
Piotr Kolczynski dnia listopad 13 2010 08:46:39
Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej :

1. "Można przypuszczać, że w najbliższych miesiącach ceny żywności będą nadal rosnąć, lecz w tempie wolniejszym niż we wrześniu br."

2. "Wzrostowi cen żywności będą sprzyjać czynniki sezonowe i koniunkturalne, związane ze spadkiem krajowej produkcji podaży surowców rolniczych (zboża, warzywa, owoce, mleko) oraz utrzymaniem się korzystnych tendencji w eksporcie (warzywa, mięso drobiowe, wołowina), jak również czynniki globalne związane z sytuacją na rynkach światowych (wzrost cen surowców żywnościowych)"

Jest też taka nieciekawa informacja o wprowadzeniu nowego banknotu 100$...
Admin dnia listopad 14 2010 09:03:09
Piotrek, nowy banknot 100$ ma lepsze zabezpieczenia, ale krążą słuchy o tym, że System Rezerwy Federalnej może wprowadzić ponownie do obiegu banknot 500$. Inną sprawą jest fakt, że w USA większość transakcji dokonuje się przy pomocy przelewów elektronicznych lub płatności kartą, tak więc hiperinflacja w wersji USA prawdopodobnie będzie widoczna w postaci zer na koncie.

Co do cen żywności przede wszystkim w Polsce, to faktycznie, po części jest to spowodowane nieurodzajem (na pewno nie powodziami w Polsce, które zalały 1% powierzchni uprawowych), eksportem (bardziej się opłaca sprzedać zagranicę) ale w znacznej części jest oznaką wzrostu realnej inflacji.
gjw dnia listopad 15 2010 10:30:28
To mi przypomina Hilarego Minca, króry dowodził, że spadek cen lokomotyw świadczy o wzroście stopy życiowej w socjalistycznym panstwie. Za młodu nie przypuszczałem, że takie bzdury będą kiedyś możliwe między Atlantykiem a Pacyfikiem, ale skoro przeważa tam teraz ta sama cywilizacja, która wymyśliła komunizm, to właściwie rzecz biorąc nic dziwnego.
Administrator dnia listopad 15 2010 12:13:52
Jeżeli ktoś chciałby wspomóc JN, proszę o "klika" w którąś z reklam Googlowych.
Gotar dnia listopad 18 2010 09:12:32
Ale lipa, już po korekcie, a tu zamiast potanieć to ciągle rośnie cena monet i sztabek...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014