Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumCzerwiec 19 2019 03:40:52
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
41
41
SS-Galizien
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
J.Engelgard - Paroksyzmy głupoty

W przeddzień dnia zakończenia II wojny światowej (jak kto woli Dnia Zwycięstwa) byłem w Brodnicy - stoi tam, w parku Jan Pawła II, obelisk ku czci Aleksandra Sołżenicyna. To właśnie tutaj, w lutym 1945 roku, kapitan Armii Czerwonej Sołżenicyn był w areszcie Smiersza. Za kilka dni pojechał do Kazachstanu na zesłanie. Został aresztowany za list, w którym dopatrzono się krytyki Stalina. Tu zaczęła się jego droga do "Archipelagu Gułag" i do Nagrody Nobla. Sołżenicyn, Rosjanin jakich setki tysiące, walczył z Niemcami. Walczył w Polsce. I właśnie takim jak on składaliśmy 9 maja hołd, nie NKWD czy Smierszowi, ale właśnie im. Kto tego nie chce zrozumieć, jest zaślepiony.

A takich jest w Polsce dużo. Kiedy czytałem informacje o wyskokach takich "patriotów", to ciarki po plecach przechodziły i nasuwała się refleksja - do czego może doprowadzić sekciarstwo i głupota. Radni PiS w Świnoujściu protestowali przeciwko wizycie rosyjskiego okrętu wojennego, bo to rzekomo gloryfikacja "okupanta". Nie pomyśleli biedacy, że gdyby nie owi "okupanci", to ich w tej miejscowości w ogóle by nie było, bo nadal byłoby to Swinemunde, a ich dziadkowie pasali by, jak przewidywał Józef Beck na wypadek zwycięstwa "Wielkiej Rzeszy", kozy na Uralu. W Gdańsku jacyś "patrioci" stali na cmentarzu żołnierzy sowieckich z transparentem "Nie palcie zniczy okupantom". Akurat w Gdańsku! Mieście, które po zwycięstwie Adolfa Hitlera na wieki nazywałoby się Dantzig! No bo niby jak my sami mielibyśmy wygrać tę wojnę? Przy pomocy partyzantki akowskiej czy NSZ? A może przy pomocy zachodnich aliantów? Oni może by z Niemcami po wielu latach wygrali, ale Polską nikt tam by sobie głowy nie zawracał. Zdumiewa płytkość umysłowa ludzi, którzy urządzają takie hucpy właśnie na Ziemiach Zachodnich, a - o dziwo - tam właśnie tych pseudopatriotycznych wybryków jest najwięcej.

Skąd się biorą takie odruchy? To wynik trwającej od wielu lat, nasilającej się tzw. walki o prawdę, która w dużej mierze polega nie na odkrywaniu "białych plam" i badaniu historii - tylko na bezrozumnej rusofobii. Rusofobia za zasłoną "walki z komuną" jest tu jedynym i najbardziej trwałym fundamentem. Intelektualnie jest to płycizna jakich mało. Resentymenty historyczne, walka z wrogiem, którego już dawano nie ma, budowanie historiozofii schizofrenicznej, granie na niskich instynktach, żonglerka faktami i posługiwanie się nieznośną nowomową przypominającą propagandę stalinowską a rebours. Często na czele tego swoistego "ruchu bezrozumu politycznego" stoją dawni aktywni członkowie PZPR, TPPR, absolwenci WSNS, kapusie i pracownicy frontu propagandowego. Są najbardziej zajadli i gorliwi, stanowią pierwszy szereg zatruwaczy. 30 lat temu podsyłało się żonę na festiwal piosenki polsko-radzieckiej, by umocnić "przyjaźń między naszymi narodami", teraz posyła się ją do komitetu honorowego kandydata na prezydenta symbolizującego "twardą politykę" wobec Rosji. Ciekawe jest to, że im więcej jest sygnałów wskazujących na normalizację stosunków Polski i Rosji - ludzie ci dosłownie dostają szału. Tak jakby walił się na głowy świat, ich świat, bez którego nie mogą żyć.

Zakończę na koniec cytatem z Romana Dmowskiego, który takie postawy jak te opisane wyżej analizował sto lat wcześniej: "Niewola wychowuje niewolników. Niewolnicy bywają albo ulegli i posłuszni, albo zbuntowani. Zbuntowani umieją tylko szukać zemsty na swych panach, ale ani walczyć o wolność, ani żyć w wolności nie umieją; pozostają zawsze niewolnikami. W naszym kraju niewola tak długo trwała i tak była ciężka, że wytworzyła liczne zastępy niewolników, i uległych, i zbuntowanych. Iluż to mieliśmy ludzi, co umieli się tylko kłaniać, tylko szukać łaski, czy to u jednego pana, czy innego, który na jego miejsce przyszedł! Ilu takich, co się zaprzęgli do służby innemu panu, żeby się zmieścić na poprzednim! Ilu wreszcie, którzy nie umieli myśleć o Polsce, jeno o tem, jakby Moskalom zaszkodzić! Wszystko to niewolnicy, mniejsza o to, że w połowie zbuntowani. I jako niewolnicy nie byli zdolni do tworzenia wolnej Polski".
No cóż, jakże to aktualne dzisiaj, pewnie Dmowski bardzo by się zdziwił, że po tylu latach niewiele się zmieniło, a nawet pogorszyło.

Jan Engelgard
Na zdjęciu: autor przed obeliskiem ku czci Aleksandra Sołżenicyna w Brodnicy.


Komentarze
gjw dnia maj 10 2010 15:13:26
Jedno tylko bym dopowiedział; dostają szału, bo walą się plany ich nowych panów. Przecież było już tak blisko do urzeczywistnienia się pomysłu, za który od wieków tak chętnie wysyłają innych na śmierć: jeden cesarz/wódz/prezydent, jedno imperium, jedna wiara/ideologia. Niestety, znowu Rosja stanęła na przeszkodzie. Jakie to przykre! Jakie to denerwujące! Jakie to mało zyskowne!!
Ela_W dnia maj 20 2010 20:08:12
Janek ma racje...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 0% [Żadnych głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [2 Głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014