Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumWrzesień 15 2019 09:25:01
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 8
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
13
13
Marsz Pamięci w Warszawie - 11.07.2013
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Instytut Kresów Rzeczypospolitej rozpoczyna działalność!
Jednodniówka Narodowa

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizatorów, z pułkownikiem Janem Niewińskim na czele, 24 marca 2010 r. odbyło się długo oczekiwane Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Instytut Kresów Rzeczypospolitej. Było to właściwie pierwsze spotkanie tego typu - zarząd, który funkcjonował do tej pory, był jedynie tymczasowy, a po rejestracji stowarzyszenia należało nie tylko wybrać nowy zarząd, ale i odpowiednie komisje. Dlatego w pierwszej części zebrania odbyły się wybory. Najpierw w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęto kandydaturę pułkownika Jana Niewińskiego na przewodniczącego obrad. W podobny sposób zatwierdzono składy: Zarządu Głównego, Sądu Honorowego i wszystkich komisji. Ostatecznie wybrano: do Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej - Wacława Gudalewicza, Mieczysława Wójcika i Krystynę Zienkiewicz; do Komisji Statutowej - Krzysztofa Bąkałę, Eligiusza Galę i Bogdana Jankowskiego; do Komisji Wyborczej - Tadeusza Samborskiego, Władysława Kubowa i Kazimierza Boguckiego; do Komisji Uchwał i Wniosków - Mariana Kargola, Józefa Wysockiego, Andrzeja Zapałowskiego i Adama Śmiecha; do Komisji Rewizyjnej - Jacka Marczyńskiego, Zbigniewa Kwiczaka, Witolda Listowskiego, Ryszarda Orzechowskiego i Jana Rudzińskiego. W skład Koleżeńskiego Sądu Honorowego weszli: Jan Michalewski, Jan Rutkowski i Antoni Tomczyk, a w skład Zarządu Głownego: zastępcy przewodniczącego dr Lucyna Kulińska, Janusz Dobrosz i Franciszek Jerzy Stefaniuk, sekretarz prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz, skarbnik Eugeniusz Laszkiewicz oraz członkowie: Adam Śmiech, Alfred Janicki, prof. Rudolf Jaworek, prof. dr hab. Jerzy Jeleńkowski oraz dr Zbigniew Landowski. Do Sekretariatu Walnego Zgromadzenia zaproponowano Krystynę Zienkiewicz, prof. Leszka Jankiewicza i Eligiusza Galę. Kandydatury te przegłosowano i przyjęto jednogłośnie, podobnie jak kandydaturę płk. Jana Niewińskiego na prezesa Stowarzyszenia Instytut Kresów Rzeczypospolitej.

W drugiej części spotkania odbyła się ceremonia odznaczenia medalem Zygmunta Jana Rumla osób szczególnie zasłużonych dla ruchu kresowego. Płk Jan Niewiński oraz dr Tadeusz Samborski w asyście red. Krzysztofa Bąkały wręczyli odznaczenia prof. Leszkowi Jankiewiczowi, Janowi Rudzińskiemu, Antoniemu Tomczykowi, dr. Jackowi Wilczurowi, prof. Józefowi Wysockiemu oraz pos. Andrzejowi Zapałowskiemu. Niestety, nie mógł wziąć udziału w uroczystości, również odznaczony, wybitny pisarz Włodzimierz Odojewski, autor wielu dzieł poświęconych ludobójstwu na Kresach. Dlatego red. Adam Śmiech odczytał jedynie list, jaki za aprobatą obecnych na sali członków Walnego Zgromadzenia, postanowiono wysłać do p. Odojewskiego.

Wystąpienia, które wypełniły dyskusyjną część zebrania, ukazały cele i zadania, stojące przed nowym stowarzyszeniem, a także problemy, którym będzie trzeba stawić czoła. Nikt nie miał złudzeń - mimo iż ludobójstwo Polaków na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich nie jest już właściwie tematem tabu, można o nim mówić i pisać, ciągle funkcjonują liczne przekłamania, a "polityczna poprawność", "liberalno-lewicowy styl", wspomniana przez prof. Bogumiła Grotta "michnikowszczyzna" - dominują w polityce oraz mediach. Nadal nie zostały wycofane ze szkół wydane przez IPN "teki edukacyjne", prezentujące ounowski punkt widzenia na stosunki polsko-ukraińskie ani opracowane przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "pomoce naukowe" pt. "Sąsiedzi. Polacy i Ukraińcy w nowej Europie. Scenariusze lekcji" - mimo krytycznych recenzji historyków. Mało tego - pojawiają się kolejne fałszujące historię publikacje. Podręczniki i pomoce naukowe z tej dziedziny - co zauważył prof. Józef Wysocki - często wyrażają aktualne trendy polityczne, a ostatnio obowiązującym, tragicznym trendem jest "pojednanie za wszelką cenę". Ofiarą takiego pojednania staje się prawda, a to rzutuje na poglądy całego pokolenia. Dlatego prof. Wysocki zgłosił projekt uchwały w sprawie "tek edukacyjnych" oraz odczytał pismo do dyrektora Departamentu Podręczników Szkolnych.

Oczywiście postulat "pojednania za wszelką cenę" ma swoje źródła w obłędnej polityce, o której w swoim wystąpieniu mówił red. Adam Śmiech, polityce, mającej na celu zbudowanie antyrosyjskiej koalicji - plan całkowicie nierealny, ale niestety konsekwentnie realizowany. Dlatego jeśli Janukowycz pozbawi Banderę i Szuchewycza tytułu bohatera Ukrainy, stanie się to nie z udziałem polskich władz, tylko prawdopodobnie dzięki Miedwiediewowi. I dlatego na scenie politycznej raz po raz pojawiają się tacy szkodnicy jak Paweł Kowal, który najpierw jako jedyny zawetował uchwałę PE potępiającą nadanie Banderze tytułu bohatera Ukrainy, a następnie w wywiadzie, udzielonym na Ukrainie, nazwał ją totalną bzdurą. Dobrze, że chociaż jedna partia nie podziela tego punktu widzenia, co znalazło swój wyraz w tekście odczytanego przez red. Adama Śmiecha "Stanowiska Rady Naczelnej PSL wobec aktów heroizacji sprawców zbrodni spod znaku OUN-UPA dokonanej na Polakach, głównie mieszkańcach wsi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej".

W takiej sytuacji Instytut ma bardzo wiele do zrobienia. Przede wszystkim, jak twierdzi p. Aleksandra Biniszewska, dyrektor prywatnego Muzeum Lwowa i Kresów Płd.-Wsch., trzeba walczyć o młodzież, sprawdzać, co się dzieje w szkołach, bo młodzież nie ma pojęcia o historii, nauczyciele przeważnie unikają tematu, a reforma edukacji jeszcze historię redukuje. Jak tak dalej pójdzie, to, bez młodzieży, ten Instytut za 10 lat nie będzie istniał!

Trzeba w ogóle pamiętać i przypominać o Kresach. Dr Zbigniew Landowski, kierownik Działu Kresowego Muzeum Niepodległości, w swoim wystąpieniu zwrócił się z prośbą o zgłaszanie do muzeum wszelkich dokumentów i obiektów historycznych dotyczących Kresów Wschodnich: pamiętników, listów, map, medali, zdjęć, wypowiedzi ustnych zapisanych w formie cyfrowej, na taśmach magnetofonowych i wideo. Bardzo istotną sprawą są identyfikacje osób na zdjęciach. Każda informacja o lokalizacji tego typu przedmiotów, o ich właścicielach, jest w tej chwili najcenniejsza. Oczywiście w pierwszym rzędzie należy zwrócić uwagę na dokumenty związane z martyrologią Kresowian. Kolejne grupy tematyczne to: dzieje ośrodków miejskich, instytucji kulturalnych o krajowym i międzynarodowym znaczeniu, bibliotek, teatrów i trup teatralnych, muzeów, uczelni, organizacji społecznych, kulturalnych i gospodarczych, historia kościołów i wyznań, biografie wybitnych Kresowian, kultura ludowa i polski folklor na Kresach, tradycje kresowe, rozwój życia gospodarczego i.t.p. Konieczne będzie, na co zwróciła uwagę dr Lucyna Kulińska, wystąpienie o zwrot dokumentów, zwłaszcza tych wytworzonych przez II RP, które niszczeją na Ukrainie.

Być może właśnie teraz jest ostatnia szansa, aby głos Kresowian mógł zostać usłyszany. Wg pułkownika Niewińskiego, to "nasze pięć minut" i trzeba je dobrze wykorzystać. Protesty w Lublinie spowodowały, iż Juszczenko uciekał z uroczystości wcześniej i bocznym wyjściem; w Sahryniu udało się nie dopuścić do odsłonięcia pomnika "pomordowanych" niby cywilów ukraińskich, a w istocie upowców; rajd banderowców przez Polskę został zablokowany dosłownie w ostatniej chwili. Podobnych sukcesów może być więcej, jeżeli Kresowianie będą mówili jednym głosem. Nie czas na prośby i petycje, ale na żądania i protesty. P. Leszek Jazownik z Zielonej Góry przedstawil trzy postulaty: aby Prezes Stowarzyszenia wszczął działania prawne w celu zaskarżenia formacji upowskich jako faszystowskich; aby Rada Naukowa objęła patronat nad treścią podręczników do historii i języka polskiego, w celu niedopuszczenia do przekłamań; aby prace naukowe, które mogą mieć charakter propagandy upowskiej musiały być recenzowane przez profesorów ze Stowarzyszenia. Warto również pomyśleć o specyficznych "wyróżnieniach" dla osób prowadzących działalność szkodliwą dla Polski - podobnie jak robi to Polonia, przyznając statuetki osła. Z kolei prof. Szawłowski zauważył, iż należy odkurzyć wyrok polskiego Trybunału dotyczący uznania SS-Galizien i UPA za organizacje przestępcze.

Pod koniec spotkania odczytano jeszcze posłanie do młodzieży - testament tego pokolenia, które przeżyło ludobójstwo na Kresach Południowo-Wschodnich. Dzisiaj, na ziemiach polskich, w podobno wolnej Ojczyźnie, nie wolno postawić w Warszawie pomnika upamiętniającego ofiary tej zbrodni. Sprzeciwiają się temu "różne czynniki", z "niewiadomych powodów", brakuje też pieniędzy. Mimo tych wszystkich trudności, sprawy nie odłożono. To również jest jedno znajważniejszych zadań, przed jakimi stoi teraz nowe stowarzyszenie.


Marzena Zawodzińska
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014