Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumLipiec 22 2019 14:02:07
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 12
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
9
9
11 lipca 2009 r. w Pabianicach
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Oświadczenie ambasadora Białorusi

Na Białorusi są stworzone wszystkie niezbędne warunki do realizacji wspólnotami narodowymi ich praw do rozwoju narodowego i kulturowego. Na odpowiednie cele państwo przeznacza znaczne kwoty pomocy finansowej.

W tym znacząca pomoc jest udzielana w celu wspierania działalności kulturalnej i edukacyjnej białoruskich Polaków. Stale są wydawane media w języku polskim. W całym kraju, w tym w stolicy, działa sieć szkół, klas i kołek nauczania się języka polskiego, działa 16 Domów Polskich. Dzięki wsparciu ze strony państwa organizacje mniejszości polskiej organizują liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, naukowym i sportowym. Dziesiątki polskich zespołów aktywne uczestniczą w życiu kulturalnym kraju. Uważamy, że nawet oficjalna Warszawa nie będzie zaprzeczać temu.

W kraju stworzone są wszelkie niezbędne warunki dla rozwoju Kościoła Katolickiego, do którego w większości należą białoruscy Polacy. Ten fakt jest potwierdzany zarówno ze strony najwyższych przedstawicieli Watykanu jak i ze strony przedstawicieli Kościoła Katolickiego na Białorusi. W naszym kraju główne święta katolickie, wraz z prawosławnymi, są dniami wolnymi od pracy.

Nawiasem mówiąc, strona polska również przeznacza znaczne fundusze na działalność polonii na Białorusi, ale nie zawsze, niestety, w sposób przejrzysty.

Mianowicie aspekt finansowy leży u podstaw obecnego konfliktu interesów w największej organizacji mniejszości polskiej - Związku Polaków na Białorusi. Jak również czysto osobiste i egoistyczne interesy niektórych z jego byłych działaczy, którzy nie mogli się pogodzić z utratą źródła dochodu i instrumentów wpływy w organizacji po klęsce w regularnych wyborach w ZPB.

Zamiast tego, aby pomóc w zachowaniu i rozwoju kulturowej i językowej tożsamości obywateli Białorusi narodowości polskiej, rozpętali oni histeryczną kampanię w celu dokonania podziału organizacji i destabilizacji mniejszości polskiej. Kierownictwo ZPB samodzielnie i przy pośrednictwie władz wielokrotnie robiło próby przezwyciężenia sprzeczności i rozwiązania tego, ogólnie rzecz biorąc, nieskomplikowanego konfliktu wewnątrz organizacji. Jednak dziesiątki stosownych propozycji, inicjatyw i apeli jak do destrukcyjnej części ZPB, tak i do oficjalnych władz polskich oraz do przedstawicieli struktur międzynarodowych pozostały bez odpowiedzi. Ponadto, wobec członków ZPB zostały zastosowane w pełnym znaczeniu tego słowa sankcje: setkom Polaków na Białorusi odmówiono wjazdu na terytorium Polski, w tym kombatantom i osobom niepełnosprawnym, posiadającym odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Nie przyjmują ich ani w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej, ani w urzędach konsularnych. Okazuje się, że strona polska dzieli Polaków na Białorusi na ludzi "pierwszej" i "drugiej" kategorii. Ale jakimż czynem te działania korelują się z duchem i zasadami OBWE?

Dziśiaj jesteśmy oskarżani o dyskryminacje Polaków. Jesteśmy przekonani, że większość tych, którzy aktywnie przestrzegają takich pozycji, nie tylko nie posiadają informacji o rzeczywistej sytuacji, ale nawet nie starają się ją zrozumieć. Wiec co się dzieje w rzeczywistości?

Odbyły się wybory. Wybrano nowe kierownictwo struktury regionalnej ZPB. Jest rzeczą oczywistą, że od tego momentu mianowicie jego przedstawiciele są uprawnione do dysponowania wszystkimi aktywami, w tym odpowiednim budynkiem (Domem Polskim) i sprzętem. Ale stało się tak, że byli członkowie ZPB, które zostali przyłapani na licznych nadużyciach finansowych, zablokowali przeniesienie mienia, uczynili skandal i postarali się upolitycznić tą kwestię. W tej sytuacji władze białoruskie oficjalne działali w sposób, przyjęty we wszystkich cywilizowanych krajach – stanęli po stronie ochrony praw właściciela, który złożył wniosek do sądu.

Jesteśmy przekonani, że ni u kogo nie rodzi zapytania decyzja sądu, który po raz kolejny potwierdził uzasadnione prawa i interesy prawowitego właściciela.

Dysponujemy informacją, iż nowe kierownictwo regionalnego oddziału ZPB ma na celu nie tylko intensyfikację działalności kulturalnej i edukacyjnej Domu Polskiego, ale nadanie tym działaniom regularnego i przejrzystego charakteru. Państwo okaże mu w tym stosowną pomóc.

Oczekujemy od naszych partnerów trzeźwej oceny sytuacji, bez zbędnych emocji, w oparciu o obiektywne i wyważone informacje. Mianowicie takie podejście pozwoliłoby uniknąć pochopnych wniosków i irracjonalnych decyzji, które nie są w interesach mniejszości polskiej na Białorusi.

dnia 20 lutego 2010 roku


Inne ciekawe informacje ze strony ambasady Białorusi:

Oświadczenie Ambasadora Białorusi w Polsce W.Gajsionka dla telewizji „TVP-1” i „Polsat” w sprawie mniejszości polskiej na Białorusi

O Domu Polskim w Iwieńcu (chronologia wydarzeń)

L. Gulako uważa za niezgodne z normami demokracji tworzenie jakiejkolwiek czarnej listy białoruskich Polaków
Komentarze
gjw dnia luty 21 2010 01:13:41
My Polacy ponosimy wobec naszych słowiańskich braci Białorusinów winę i mamy długi moralne do spłacenia. Białorusini wsparli wszystkie nasze powstania narodowe i przyczynili się ogromnie do wygranej w wojnie 1920 roku, organizując ogromną partyzantkę, która przecinała linie dowozu wojsk Tuchaczewskiego. W czasie drugiej wojny światowej Białorusini zachowywali się na ogół wobec Polaków przywoicie, a nawet ukrywali ludzi przed NKWD. Mimo, że w okresie II Rzplitej nie dotrzymano umowy z nimi o równych prawach jako obywateli Polski, zlikwidowano w ciągu kilku lat ich autonomię kulturalną i szkolną, prześladowano białoruską inteligencję, popychając ją ku bolszewikom (którzy z początku tych ludzi hołubili, a potem barbarzyńsko wymordowali). Dlatego też moralnym obowiązkiem każdego Polaka i każdej Polki powinno być wspieranie rozwoju dobrosąsiedzkich stosunków z białoruskim państwem oraz przyjaźni między naszymi dwoma narodami. Obecna kampania antybiałoruska w naszym kraju jest moralną hańbą i skandalem politycznym.
Arek dnia luty 22 2010 19:11:09
dziś uaktywnił się Buzek grożąc sankcjami Białorusi szkoda, że kiedy kilka miesięcy temu w Wilnie czekała na niego delegacja Polaków protestujących przeciwko litwinizacji Polaków potrafił pogrozić paluchem.... ale Polakom! Jak to jest że wymaga się przestrzegania rzekomo łamanej demokracji od kraju rzekomo będącego dyktaturą a nie wymaga się tego samego od kraju uważanego powszechnie za w pełni demokratyczny i należący do Unii Europejskiej jakim jest Litwa?
Ela_W dnia luty 27 2010 11:14:02
Bardzo dobry artykuł. Niestety nawet obecne MW pogubiło sie, co widac na ich stronie i facebook. Podejmuje z nimi polemiki ale albo są tak głupi albo ... na czyjmś żołdzi..
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014