Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumWrzesień 16 2019 18:51:46
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
Skwer Wołyński 5
Skwer Wołyński 5
Skwer Wołyński - 11.07.2013
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Chorwacja ujawniła dokumenty dotyczące operacji "Burza"
Jednodniówka Narodowa

Jak podaje lenta.ru za Agencją France-Presse chorwacka policja ujawniła ponad siedem tysięcy dokumentów dotyczących operacji "Burza" w republice Serbska Krajina. Odnaleziono je podczas rewizji w domach ludzi związanych z przeprowadzeniem tej operacji - większość oznaczona jest hasłem "tajne". Oprócz dokumentów skonfiskowano komputery oraz sprzęt audio i wideo. Nie wiadomo jeszcze, co konkretnie zawierają.

Operacja "Burza", przeprowadzona w dniach od 4 do 7 sierpnia 1995 r., miała na celu "wyczyszczenie" buntowniczej republiki Serbska Krajina z Serbów, którzy według powszechnego spisu ludności przeprowadzonego wiosną 1991 roku, stanowili ponad 52 proc. mieszkańców części składowych Krajiny. Zabito wówczas około 350 Serbów, a ponad 200 tys. straciło dach nad głową i uciekło z kraju. W marcu 2008 r. przed trubunałem w Hadze rozpoczął się proces trzech generałów, oskarżonych o popełnienie przestępstw wojennych przeciw ludności serbskiej - Ante Gotoviny, Ivana Cermaka i Mladena Markaca. Sprawa ciągnie się do tej pory, a cała trójka nie przyznaje się do winy. Oprócz tego znaczna część Chorwatów uważa byłego generała Ante Gotovinę za bohatera narodowego, jego aresztowanie wywołało w kraju masowe protesty. Rocznica operacji "Burza" jest tam obchodzona jako "Dzień Zwycięstwa", a w ubiegłym roku chorwacki premier Ivo Sanader powiedział w Zagrzebiu: Z punktu widzenia taktycznego i strategicznego operacja "Burza" była wspaniałym i właściwym zwycięstwem. Nie ma tu żadnego dylematu. Dodał co prawda, że po tej operacji doszło do niehonorowych czynów. Jest to nie do zaakceptowania i Chorwacja postawi przed sądem wszystkich tych, którzy są odpowiedzialni za później popełnione czyny. Wiadomo jednak, że wcześniej Chorwacja nie była tak chętna do współpracy - jak podaje Amnesty International: W czerwcu 2005 roku Prokurator Trybunału w swym przemówieniu do Rady Bezpieczeństwa ONZ stwierdziła, że "w pierwszym kwartale tego roku starania władz [żeby aresztować Ante Gotovina] nie były ani aktywne, ani też skoncentrowane, i zdarzyło się kilka incydentów, gdzie manipulowano informacjami tak, by przeszkodzić w śledztwie przeciwko Gotovinie oraz chroniącej go sieci osób." Ponadto Prokurator Trybunału zauważyła, że istnieją podejrzenia, że Ante Gotovina może nadal liczyć na czynne poparcie całych siatek ludzi, łącznie z instytucjami państwowymi. (...) W sądach chorwackich oddano sprawiedliwość tylko niektórym ofiarom zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości wraz z rodzinami. Podczas gdy entuzjastycznie osądzano Serbów chorwackich oraz inne osoby oskarżane o popełnienie zbrodni wojennych przeciwko etnicznym Chorwatom, niewiele zrobiono by ukarać członków chorwackiej armii i policji. Zbrodnie przeciwko Serbom chorwackim popełnione w czasie operacji "Błyskawica" i "Burza", jak również te z wcześniejszych faz konfliktu, nie są często uznawane, ani poddawane śledztwu, a ich sprawcy cieszą się bezkarnością.

Trybunał ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii już wystąpił o przekazanie dokumentów. Prawdopodobnie będą one wykorzystane jako dowody przeciwko chorwackim wojskowym.
Ciekawe, że nie sposób znaleźć jakichkolwiek wiadomości na ten temat na stronach polskich, choć na bieżąco informują one o przebiegu procesów w Hadze. Oczywiście dla niektórych kręgów informacja ta może okazać się niewygodna, ale przecież nie powinna być taką dla mediów polskich (?). A czy odnalezione dokumenty spowodują jakiś przełom w sprawie? To się dopiero okaże.


Marzena Zawodzińska

Żródła:
lenta.ru
Amnesty International
Wirtualna Polska
Portal Spraw Zagranicznych psz.pl
Komentarze
Adam Smiech dnia styczeń 01 2010 20:21:15
Bardzo cenny news. Gołym okiem widać daleko idące analogie pomiędzy konfliktem polsko-ukraińskim a serbsko-chorwackim. Serbowie w Krajinie żyli od wieków (jak i w innych częściach dawnej republiki chorwackiej i bośniackiej Jugosławii). W czasie wojen lat 90-tych, kiedy okazało się, że nie ma szans na uratowanie Jugosławii w dawnym kształcie podjęli słuszną walkę o włączenie w granice Serbii tych ziem. Świat Zachodu w sposób iście diabelski spotwarzył ich za to. Serb stał się synonimem jedynego złego w konflikcie bałkańskim. Dokonano tego nie tylko na polu polityki bieżącej, ale także w kulturze masowej. Powstało mnóstwo filmów (głównie amerykańskich), w których w sposób prymitywny powielano dziki antyserbski stereotyp. Wydaje się nawet komiksy.
W 2002 r. jechałem przez Krajinę do Trogiru nad Adriatyk. Po siedmiu wówczas latach od opisywanej operacji, region był wciąż wyludniony, straszyły opustoszałe wioski i takież liczne domy w stolicy Krajiny, w mieście Knin (nie licząc wielu zniszczonych, wypalonych budynków). Chorwaccy nacjonaliści z energią i fantazją godną banderowców tworzyli na potęgę mity, które podchwytywała (a także podsycała) prasa Zachodu, z prasą anglosaską na czele. To właśnie Anglosasi, z nie do końca zrozumiałych powodów (Serbowie byli wiernymi sojusznikami Zachodu w obu wojnach światowych, ponosząc ciężkie straty), są głównymi winowajcami wojen bałkańskich końca XX w. i sprawcami upodlenia Serbów, i okrojenia ich odwiecznego terytorium narodowego.
Marzena Zawodzinska dnia styczeń 01 2010 21:59:46
Pojawiła się tu jeszcze jedna kwestia, właściwie tak przy okazji, nie poruszyłam jej, ponieważ nie dotyczyła meritum sprawy. A mianowicie na Portalu Spraw Zagranicznych napisano, iż operacja Burza, "nam Polakom" kojarzy się "z racji kryptonimu z jedną z największych operacji Armii Krajowej podczas II wojny światowej". Jest to oczywiście skrajne uproszczenie, a kto wie, czy nie manipulacja, bo dlaczego niby sam kryptonim miałby być podstawą do skojarzeń, zwłaszcza w tym przypadku, który powinien się kojarzyć całkiem odwrotnie! Aluzja ta wpisuje się właściwie idealnie w wydźwięk całego artykułu, który jest... "poprawny". Może też sugerować "jedynie słuszną" interpretację, choć nie wprost, bo przecież "prawda leży pośrodku" i takie tam...
gjw dnia styczeń 03 2010 00:39:40
No, nie bez wyjątków, panie Adamie. Oglądałem już lata temu na jednym z niemieckich kanałów amerykański film o Jankesie, który zgłosił się na ochotnika pomagać Serbom jako snajper i ten film był zgoła nieschematyczny, ukazując zbrodnie islamistyczne i chorwackie jako o wiele bardziej odrażające od wyczynów serbskich. Niestety, zupełnie nie pamiętam tytułu.
Adam Smiech dnia styczeń 04 2010 21:54:37
Wyjątki są zawsze. To naturalne. Nie zmienia to jednak faktu, że główny nurt propagandy anglosaskiej był i jest całkowicie jednostronny jeżeli chodzi o Serbów, rozpad Jugosławii, Kosowo i wojny lat 90-tych.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014