Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumWrzesień 17 2019 22:48:02
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 9
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
44
44
SS-Galizien
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Kronika kresowa cd.
Jednodniówka Narodowa

Wiktor Idzio oburzony filmem o Banderze

Wiktor Idzio, to ukraiński historyk i rektor Ukraińskiego Uniwersytetu w Moskwie. Z przekonań, zaciekły banderowiec. Napisał m.in. następujące książki: Ukraińska Powstańcza Armia – zgodnie ze świadectwem niemieckich i radzieckich archiwów (Społom, Lwów 2005), w której, powołując się na rzekome dokumenty archiwalne, zrzuca odpowiedzialność za zbrodnie banderowskie na Polaków, przypisując nam czyny w istocie popełnione przez UPA oraz „Do historii jednej mogiły na Zakierzonii” (Społom, Lwów-Przemyśl 2003), w której opisuje losy skandalicznego upamiętnienia UPA na polskiej ziemi w okolicach Werchraty. Wg Wikipedii Idzio zajmuje się głównie wyświetlaniem nieznanych aspektów „walki” OUN/UPA oraz czystkami etnicznymi, jakich doznali Ukraińcy w Polsce (?!) w pierwszej połowie XX w. Pisze też o historii Ukrainy IX-XIII wiekach (?). Idzio przywiózł do Iwano - Frankowska (Stanisławowa) film, nakręcony w Rosji, pod tytułem „Stepan Bandera: tajemnice 20. wieku”. Zdaniem miejscowej telewizji Wieża, „film nakręcony został przez rosyjskie służby specjalne, obfituje w prowokacyjne fakty, które wykrzywiają ukraińską walkę narodowowyzwoleńczą”. „Bez wątpienia, fachowcy FSB i KGB chcą na dzisiejszym etapie jakoś usprawiedliwić sam fakt morderstwa Stepana Bandery. Właściwie sam pokaz filmu dyskredytuje wszystkich tych, którzy go stworzyli i chcieli faktycznie zrehabilitować system NKWD, KGB, te represje przeciw ukraińskiemu narodowi, i chcieli zatuszować słuszność walki OUN i UPA, dowodzonych przez Stepana Banderę” – stwierdził Idzio (za zaxid.net). Cóż, jak widać, hasło „KGB”, to stała śpiewka współczesnych banderowców. Uważny obserwator rzeczywistości zauważy również, że śpiewka ta koresponduje z wypowiedziami środowiska Gaz. Wyb. (w tym ostatnimi Adama Michnika) oraz rusofobicznej prawicy polskiej. Nie ma się co dziwić! Kto stawia na ukraińską kartę w walce z Rosją, musi skończyć podając dłoń banderowcom.

Juszczenko honoruje szefa Bractwa weteranów UPA

29.09 br. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko złożył oficjalne życzenia niejakiemu Mychajło Zełeńczukowi, szefowi Wszechukraińskiego Bractwa OUN/UPA, z okazji jego 85-tych urodzin. Napisał m.in.: „Wasz życiowy szlak, to jaskrawy przykład męstwa i poświęcenia w walce o niezawisłość Ukrainy, bezinteresownej służby swojemu narodowi i narodowej idei. 11 lat, z bronią w ręku, stawialiście opór niemieckiemu okupantowi i totalitarnemu reżimowi komunistycznemu(…)”. Jednocześnie rada obwodowa Iwano -Frankowska (Stanisławowa) przyznała mu medal „Za zasługi dla Podkarpacia” (wg polskiej nomenklatury to Podkarpacie Wschodnie). Tymczasem Mychajło Zełeńczuk „Derkacz”, ur. w 1924 r. w niemal czysto ukraińskiej wsi Zielona w powiecie Nadwórna, w woj. Stanisławowskim, to chorąży UPA, pełniący funkcje, kolejno rojowego, czotowego i szefa stanisławowskiego kurenia Beskid. Kureń ten należał w latach 1946-47 do WO (Wojskowego Okręgu) 6 „Sian”, czyli działał na terenie tzw. Zakierzonii dokąd przybył z Małopolski Wschodniej. Wcześniej, Zełeńczuk pełnił też funkcję rejonowego referenta Służby Bezpeky OUN na terenie powiatu Nadwórna. Przypomnijmy, że właśnie SB była najbardziej złowrogą formacją OUN, wewnętrzną policją polityczną, mającą na rękach krew nie tylko polską, ale i ukraińską (zajmowała się również likwidacją ukraińskich przeciwników OUN Bandery). Od lat 50-tych XX w. we władzach OUN (b), a od początku lat 90-tych szef Bractwa UPA. (za ukrpohliad.org i Kvaziencyklopedia OUN/UPA)

Głos z Grodna

Za stroną legalnego Związku Polaków na Białorusi - www.polacy.by - podaję fragment wypowiedzi p. Witalii Naumowicz-Panasiuk: „Do ZPB należę od 1991r., w tym samym roku wyjechałam na studia do Polski. Tymczasem na Białorusi, dzięki ogromnemu entuzjazmowi i wysiłkowi miejscowych działaczy związkowych, społeczności polskiej Grodna zostały otwarte pierwsze dwie klasy z polskim językiem wykładowym, w 1992r. – następne polskie klasy. Wróciwszy w 1993r. do Grodna bez wahania podjęłam pracę społeczną w ZPB, uzbierałam dzieci do swojej klasy i od września zaczęłam pracę zawodową. Każdego roku tych klas przybywało. Nauczanie w języku polskim było atrakcyjne, marzyli o tym rodzice i dziadkowie tych dzieci, ponieważ przez tyle lat nie było możliwości nie to że nauczania, ale i rozmawiania w języku ojczystym.(…) Praca w Polskiej Szkole w Grodnie, społeczna praca w ZPB, wykładanie języka polskiego w szkole nr 20 w Grodnie, w Liceum społecznym Polskiej Macierzy Szkolnej, pełnienie obowiązków dyrektor Szkoły Społecznej ZPB w Grodnie, praca społeczna w Duszpasterstwie Nauczycieli Katolickich, udział w konferencjach naukowych w kraju i za granicą itd. Czym zasłużyłam na zakaz wjazdu do RP? Pytanie to do dziś dnia pozostaje otwarte.” Czekamy na odpowiedź MSZ.

Polska okupacja ma się dobrze

W lipcu br. pisaliśmy o wypowiedzi szefa SBU Ukrainy W. Naliwajczenki podczas otwarcia muzeum ofiar totalitaryzmów w dawnym więzieniu lwowskim na ul. Łąckiego, w której porównał on polską policję do Gestapo i NKWD. Sprawa stała się przez chwilę głośną. Interweniował prezes IPN Janusz Kurtyka, interweniował MSZ, nawet Bogumiła Berdychowska wyraziła zaniepokojenie. Pozostało wrażenie, że sprawa jest załatwiona, a nasi dzielni urzędnicy zadziałali wreszcie jak trzeba. Później jeszcze, w serdecznej atmosferze, prezes Kurtyka spotykał się z p. Naliwajczenką w sprawie osławionych dokumentów SBU. A tymczasem… Wchodzimy na stronę muzeum www.lonckoho.lviv.ua, wybieramy jakąkolwiek podstronę i naszym oczom ukazuje się inny adres - upa.in.ua. Niedobrze, UPA już w adresie strony, czy to aby nie pomyłka? Nie, wystarczy przejrzeć zawartość. Wystawa „UPA – istorija nieskorienych”, wystawa „Ofiar trzech okupacji”. Trzech? Jak najbardziej! Jak podają autorzy strony oficjalnej: „Memoriał pamięci ofiar okupacyjnych reżimów „Więzienie na Łąckiego” usytuowany jest we Lwowie, w pomieszczeniach więzienia, gdzie funkcjonowały organy represji trzech okupacyjnych władz: polskiej, radzieckiej i niemieckiej”. Jesteśmy w domu. Przynajmniej szczerze, prawda? Niedawno muzeum odwiedziła Katerina Czumaczenko-Juszczenko, żona prezydenta Ukrainy. Zaś sam Wiktor Juszczenko, 13 października br. wydał ukaz nr 828/2009, w którym nadaje „Muzeum-memoriałowi ofiar okupacyjnych reżimów „Więzienie na Łąckiego” status „narodowego”. Jaka z tego nauka? Ukraińcy proweniencji banderowskiej robią swoje nie oglądając się na nikogo i na nic. Tzw. interwencje polskie mogą ich co najwyżej dobrze ubawić. Wiedzą bowiem doskonale, że ich polscy, bezinteresowni przyjaciele nie zrobią nic ponad wygłoszenie bezowocnych banałów, tak jak to miało miejsce w przypadku „Więzienia na Łąckiego”. W obawie przed utratą nieocenionego sojusznika w walce z Rosją, naturalnie.

Plugawią pamięć i dorobek śp. Wiktora Poliszczuka

W sieci internetowej pojawiła się strona w-poliszczuk.livejournal.com. Ma ona charakter wyjątkowo agresywnego paszkwilu na osobę śp. dr hab. Wiktora Poliszczuka i jego dorobek naukowy. Anonimowi autorzy strony w atakach na Poliszczuka posiłkują się gęsto twórczością polskich autorów – Rafała Wnuka i Grzegorza Motyki. Chciałbym wierzyć, że wymienieni naukowcy, znani ze swej dążności do usprawiedliwiania działań UPA, nie mieli intencji, aby ich praca służyła współczesnym banderowcom do obrony ich pozycji oraz do plugawienia dorobku tak zasłużonych dla wyświetlenia prawdy o zbrodniach OUN/UPA postaci jak Wiktor Poliszczuk, niemniej, faktem niezaprzeczalnym pozostaje, że dzisiaj tak właśnie jest.

Giedroyc we właściwym towarzystwie?

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN podaje (13.10), że Związek Ukraińców w Polsce wystąpił do mera Lwowa Andrzeja Sadowego z prośbą o przekazanie polskiej wspólnocie w tym mieście budynku na jej potrzeby. Ma to związek z niedawną decyzją rady miejskiej Przemyśla o przekazaniu Ukraińcom budynku dawnego Domu Ukraińskiego. ZUwP wezwał też mera Lwowa i Radę Miejską Lwowa do nadania jednej z ulic miasta imienia… Jerzego Giedroycia, który „był zwolennikiem polsko-ukraińskiej współpracy i występował przeciwko wzajemnym terytorialnym i innym pretensjom”. „Nadanie jednej z lwowskich ulic imienia wielkiego Polaka będzie świadczyć o rozwoju polsko-ukraińskich stosunków, budowanych na fundamencie historycznego pojednania i europejskich wartości”, zaznaczono w apelu Związku Ukraińców w Polsce. Co do budynku, wydaje się, że z inicjatywa powinny jednak wystąpić władze Lwowa na zasadzie analogii z władzami Przemyśla. A pomysł z ulicą? Znakomity! Nikt tak jak Jerzy Giedroyc nie pasuje do współczesnych patronów lwowskich ulic – Bandery, Doncowa, Konowalca, Szuchewycza, czy Generała Czuprynki (dwie ostatnie ulice mają tą samą osobę za patrona, tylko że raz występuje on pod swoim nazwiskiem, a drugi, pod pseudonimem!).

Zebrał i opracował Adam Śmiech

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014