Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumLipiec 16 2019 18:32:22
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 17
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
Zjazd Kresowian 9
Zjazd Kresowian 9
XV Zjazd Kresowian na Jasnej Górze - 5.07.09 r.
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
"Po latach niewoli wstaje Polska 1914 - 1918" - według TVP
Historia Polski

Obchodziliśmy wczoraj Święto Odzyskania Niepodległości i z tej okazji Telewizja Polska nadała, oprócz transmisji z uroczystości w Warszawie, "film dokumentalny" pt. "Po latach niewoli wstaje Polska 1914 - 1918". Już w niedzielę na TVP Polonia można było obejrzeć zwiastun tego filmu, informujący, iż jego bohaterami będą: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos oraz generał Józef Haller. Trochę mniej obiecująco wyglądała internetowa zapowiedź programu, krótki opis, w którym nazwisko "Piłsudski" pojawiło się aż cztery razy, nie bez powodu zresztą - cały film tak naprawdę został poświęcony prawie wyłącznie jemu. W ciągu pierwszych 30 minut o Dmowskim powiedziano może jedno zdanie. Mniej więcej w połowie wspomniano konferencję w Paryżu, w której uczestniczył Dmowski oraz Paderewski. Zresztą akurat rola Paderewskiego na emigracji została przedstawiona trochę bardziej szczegółowo niż rola Dmowskiego podczas konferencji... "Autorzy dokumentu "Po latach niewoli wstaje Polska" z wielką starannością zainscenizowali wywiad z Józefem Piłsudskim" i tylko z nim. "W filmie wykorzystano też wiele archiwalnych materiałów (na temat marszałka), nagrań (głównie piosenek legionowych) i fotografii, dokumentów oraz wspomnień." Oczywiście ich bohaterem, pozytywnym, był przede wszystkim Piłsudski. Jedynie Maria Dąbrowska wyraziła swoje nim rozczarowanie, bo "witany przez tłumy powiedział z balkonu, że jest chory na gardło". "Tematem przewodnim był długi i skomplikowany proces odzyskania przez Polskę niepodległości." Tylko w wykonaniu autorów filmu sprowadzał się on właściwie do szlaku bojowego I Kompanii Kadrowej i Legionów, wszystko inne znajdowało się na drugim planie. Można było odnieść wrażenie, iż to właśnie te kolejne bitwy, stoczone właściwie nie wiadomo z kim(?) - doprowadziły nas do niepodległości. Oczywiście wiadomo, że Piłsudski "początkowo" stanął po stronie Austrii, podczas gdy członkowie Narodowej Demokracji pod przywództwem Romana Dmowskiego byli prorosyjscy, a za głównego wroga uważali Prusy. Takie wybiórcze przedstawianie faktów (bo przecież tylko na początku, w dodatku nie Niemcy, a Austrię...) również można zaliczyć do cech charakterystycznych filmu, który przecież miał być "dokumentalny", a okazał się laurką na cześć marszałka Piłsudskiego. Nie wystarczą archiwalne zdjęcia, aby film zyskał na wiarygodności. Natomiast wystarczy kilka przemilczeń, niedopowiedzeń, aby ją stracił.


Cytaty pochodzą z opisu na stronie Program telewizyjny
Komentarze
gjw dnia listopad 13 2009 00:44:49
Jakoś wcale się nie zdziwiłem. Inna rzecz, że ten nadzwyczaj pozytywny i potnecjalnie nośny społecznie temat z hostgorii polskiego ruchu narodowego jakoś nigdzie poza "Myślą Polską" nie był akcentowany przez samych polskich narodowców. No, jest jeszcze tablica na grobie pana Romana (byłem tam, nawet odmówiłem modlitwę). Cokolwiek mało, aby można to było nazwać podjęciem odpowiednich starań na rzecz oderwania się od szablonu: Narodowcy? Umieją tylko bez przerwy przynudzać o Żydach.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014