Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumLipiec 17 2019 23:08:16
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 12
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
Na prawo od mundurowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski 2
Na prawo od mundurowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski 2
VI Dzień Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu 6.06.2009 r.
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Uroczysta akademia Kresowian
Historia Polski

W sobotę, 12 września b.r., w sali warszawskiego Domu Przyjaźni, odbyło się, zorganizowane przez Społeczną Fundację Pamięci Narodu Polskiego, Ogólnopolski Komitet Obchodów 65 Rocznicy Ludobójstwa Dokonanego Przez OUN-UPA Na Ludności Polskiej Kresów Wschodnich oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, kolejne spotkanie Kresowian, działaczy i sympatyków ruchu kresowego, poświęcone, tradycyjnie już, uhonorowaniu tych najaktywniejszych, którzy poprzez swoją pracę i zaangażowanie, podtrzymują pamięć o polskich Kresach. Spotkanie poprowadził Tadeusz Samborski, były poseł PSL, a jako pierwszy wystąpił gość honorowy, marszałek Jarosław Kalinowski, obecnie poseł do Parlamenty Europejskiego. Kalinowski przypomniał proste zasady, którymi kierują się ci wszyscy, którzy walczą o prawdę o banderowskim ludobójstwie i o pamięć jego ofiar. Zwrócił uwagę na zauważalną, pozytywną zmianę w nastawienia mediów do tej sprawy w 2009 r. w stosunku do roku poprzedniego. Podkreślił sukces ruchu kresowego, jakim było przyjęcie wreszcie w bieżącym roku przez Sejm RP stosownej uchwały pamięci ofiar ludobójstwa, uchwały, w której wskazano imiennie OUN/UPA jako formacje odpowiedzialne za zbrodnie i użyto zwrotu o „znamionach ludobójstwa”, nie do końca satysfakcjonującego, niemniej stanowiącego poważny krok naprzód.
Następnie udekorowano orderami "Polonia Mater Nostra Est" zasłużonych działaczy ruchu kresowego: panią Ewę Siemaszko, która już prawie od 20 lat zajmuje się tematyką ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich, popularyzując wiedzę na ten temat w licznych publikacjach oraz poprzez swoje wystąpienia w mediach; panią Grażynę Orłowską, redaktor wrocławskiego oddziału TVP, autorkę wielu audycji poświęconych Kresom, zaangażowaną również w ochronę kresowych zabytków i miejsc pamięci; pisarza Janusza Odrowąż-Pieniążka, dzięki któremu na dziedzińcu Muzeum Literatury została wmurowana tablica ku czci poety - męczennika Wołynia, Zygmunta Jana Rumla; profesora doktora Ryszarda Szawłowskiego, badacza pojęcia ludobójstwa; Andrzeja Tomasza Zapałowskiego, byłego posła do Parlamentu Europejskiego i autora publikacji nt. OUN-UPA oraz Stanisława Żółkiewicza, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Pamięci Orląt Przemyskich.
Niestety na uroczystość nie mogli przybyć ks. Isakowicz-Zaleski, którego zatrzymały ważne obowiązki oraz Andrzej Zapałowski, w imieniu którego odznaczenie odebrała córka.
Odznaczono również profesora Mariana Koniecznego, autora projektu pomnika poświęconego ofiarom ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich oraz Tadeusza Samborskiego - nie od dziś aktywnie wspierającego ruch kresowy.
W imieniu odznaczonych wystąpiła redaktor Grażyna Orłowska, która podziękowała za wyróżnienie, jakiego dostąpili. Opowiadała również o swoje pracy, o trudnościach, jakie napotyka, a także o ludziach, którzy ją wspierają.
Po części oficjalnej nastąpiła artystyczna - z wiązanką pieśni i wierszy recytowanych przez autorkę, Marię Sulimę, wystąpił chór Polska macierz z Brześcia. Na zakończenie, na specjalną prośbę Kresowian, solistka chóru zaśpiewała "Polesia czar".

Marzena Zawodzińska

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014