Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumSierpień 25 2019 07:00:22
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
13
13
UNSO-OUN UPA
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Zobacz Temat
Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl | Różne | Różne
Autor SN, OWP, ONR w Pabianicach?
RaHoWa
Użytkownik

Miejscowość: Pabianice
Data rejestracji: 27.02.08
Dodane dnia 22-03-2008 22:00
Po przeczytaniu tekstu Adama Smiecha o życiu w Pabianicach pod okupacją, zacząłem się zastanawiać czy w przedwojennych Pabianicach były jakieś bardziej rozbudowane struktury narodowców. Z tego co mi babcia opowiadała jej koleżanka była w OWP razem z kilkoma innymi osobami ale na tym moje informacje się kończą. Ma ktoś więcej informacji o narodowcach z Pabianic? Może jakieś książki?

P.S.
Jeżeli temat w złym dziale to niech admini przeniosą.
http://www.noplodz.fora.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: SN, OWP, ONR w Pabianicach?
Adam Smiech
Administrator

Data rejestracji: 15.05.07
Dodane dnia 22-03-2008 23:01
To bardzo ciekawy temat, niestety źródeł jak na lekarstwo. Miałem już wielokrotnie zająć się sprawą, ale zawsze coś innego, bieżącego okazywało się, może nie ważniejsze, ale na pewno silniejsze. O pabianickim życiu politycznym okresu 1890-1945 wiadomo bardzo niewiele. Są to zazwyczaj tendencyjnie podane, niemal na marginesie, informacje w książkach dotyczących historii Pabianic i to zarówno w tych z okresu PRL jak i w późniejszych. Za PRL-u liczył się tylko lewicowy ruch robotniczy, za Polski po 89 r. liczy się tylko tradycja piłsudczykowska. Niemniej, są skrawki źródeł, takie jak, niestety amatorsko napisana, książka o Narodowej Organizacji Wojskowej w Pabianicach oraz artefakty, takie jak pomnik zabitych przez PPS-owców w okresie porewolucyjnym (1906-07) członków Narodowego Związku Robotniczego na pabianickim cmentarzu katolickim (o ich ofierze pisze Stanisław Kozicki w swej Historii Ligui Narodowej, choć, nawiasem mówiąc, nie podaje wszystkich nazwisk uwiecznionych na pomniku), czy moje prywatne pamiątki rodzinne po pradziadku hallerczyku. W Pabianicach mieszkał też i uczył w pabianickich szkołach generał Zygmunt Janke ps. Walter, człowiek o zdecydowanie narodowych poglądach. Leży w głównej alei wspomnianego cmentarza.
Nie ulega wątpliwości, że warto byłoby zgłębić temat.
Wyślij Prywatną Wiadomość
RaHoWa
Użytkownik

Data rejestracji: 27.02.08
Dodane dnia 27-03-2008 10:36
Wczoraj wybrałem się do biblioteki, przejrzałem kilka książek i nic nie masmiley Jedynie w książce "Dzieje Pabianic" Jest kilka wzmianek o tym że "skrajna" prawica startowała w wyborach do rady miasta. Bodajże Narodowy Związek Robotniczy (NZR). Można sie również dowiedzieć że w tych samych wyborach startowały 4 partie żydowskie. Może do muzeum sie przejdę i tam czegoś poszukam, może tam, będą mieli więcej informacji? Zobaczymy...
http://www.noplodz.fora.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Adam Smiech
Administrator

Data rejestracji: 15.05.07
Dodane dnia 28-03-2008 14:24
A ja znalazłem informację o pracy doktorskiej p. Krzysztofa Muchy pt. Obóz narodowy w Łódzkiem w latach 1926 - 1939. No, to byłoby to czego poszukujemy! Na pewno jakaś część pracy poświęcona jest Pabianicom. Spróbuję skontaktować się z Wydziałem Historycznym UŁ lub z Polskim Towarzystwem Historycznym oddział w Łodzi. A nuż się uda uzyskać kopię tej pracy, bądź chociażby jej fragmentów. Na razie można zapoznać się z autoreferatem p. Muchy, który wygłosił 18 stycznia 2006 r. w Łodzi. Jest niestety bardzo krótki i ogólny, ale lepszy rydz niż nic. Tekst referatu znajduje się pod następującym adresem -

http://www.pthlodz.uni.lodz.pl/teksty/mucha.pdf

Poza tym, pozostają archiwa miejskie i powiatowe, także muzeum miasta Pabianic, ale na kwerendę w tych miejscach potrzeba ogromnej ilości czasu.

Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014