Jednodniówka Narodowa :: jednodniowka.pl
Strona Główna Artykuły Galeria ForumWrzesień 16 2019 18:01:49
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kategorie aktualności
Linki
Szukaj

Forum

Redakcja
Kontakt
Archiwalna wersja JN
Regulamin komentarzy
Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 70
Najnowszy Użytkownik: carlos
Losowe zdjęcie
7
7
Protest w Lublinie 30.06.09 r.
Polecamy

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Wojna ekonomiczna USA
Ataki wrogów Narodow...
Pakt Ribbentrop-Beck...
Reforma SN polityka ...
Wolna Polska narodowa
Najciekawsze Tematy
Uczmy się angiels... [50]
Kto pomoże mi sfo... [46]
Bałkany [35]
Klerykalna Partia... [33]
Mateusz Piskorski... [32]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Adam Smiech
10/03/2014 10:21
No, ostrożnie ze słowami, panie anonimie! Może by tak zerwać przyłbicę i stanąć, jak mężczyzna, twarzą w twarz? Brak argumencików, to plujemy, co?

Yareck
04/03/2014 21:18
Jesteście ostoją... politycznej prostytucji. Więcej pisać nie trzeba!!!

Piotr Kolczynski
22/01/2012 21:55
Może być?

Marzena Zawodzinska
11/11/2011 22:18
Porządek by trzeba zrobić...

Marzena Zawodzinska
31/10/2011 07:55
Ten shoutbox jest za nisko, nie widać go.

Archiwum
Artykuły: Narodowym okiem.
"Ojczyznę wolną... zachowaj czy racz nam wrócić, Panie!"?

Każda kolejna rocznica, odzyskania bądź utraty niepodległości, którą obchodzimy w podobno wolnym kraju, może skłonić do rozmaitych refleksji: historycznych, politycznych, a nawet historyczno-literackich, bo punktem wyjścia swoich rozważań zamierzam uczynić znany hymn Alojzego Felińskiego "Boże, coś Polskę". Jego refren zmieniał się kilkakrotnie w zależności od sytuacji, ale prawie zawsze w jakiś sposób mówił o "wolnej Ojczyźnie". Czy zatem nasza Ojczyzna jest wolna? Co oznacza słowo "niepodległość"? Czy dziś co innego, niż kiedyś? Jedenastego listopada w mediach słyszy się to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki, w otoczeniu takich wyrazów, jak "patriotyzm", "Ojczyzna", a nawet... "Unia Europejska" (!). Czy fakt, że wolno nam (jeszcze?) świętować w tym dniu wystarczy, aby uznać, że jesteśmy niepodlegli? Którą w związku z tym wersję hymnu "Boże, coś Polskę" powinniśmy śpiewać?Dlaczego nie liberalizm gospodarczy?
Zastanawiające, jak bardzo rozpowszechniła się opinia, iż na światopogląd prawicowy składa się konserwatyzm w sferze moralności oraz liberalizm w sferze gospodarki. Zupełnie jakby te skrajności można było pogodzić. Spotkałam się nawet z absurdalnym stwierdzeniem, iż prawdziwy liberalizm to ten konserwatywny! A wszystko, co antyliberalne, otrzymuje zaraz etykietkę: “lewicowe”. Oczywiście, istniała i istnieje lewicowa krytyka liberalizmu, ale z początku musiała być ona z konieczności krytyką wewnętrzną. Liberalizm jest bowiem najstarszą formą socjalizmu. Nie to jednak będzie przedmiotem moich rozważań i dlatego wszystkich oburzonych liberałów odsyłam do tekstu na stronie http://www.cywilizacja.ien.pl/?id=21 . Tutaj skoncentruję się wyłącznie na liberalizmie gospodarczym.

Kooperatywy lekiem na (prawie) całe zło globalizacji

Dzisiaj, kiedy niemal wszystko można kupić za stosunkowo nieduże pieniądze w pobli>skim markecie, nawet wielu mieszkańców wsi dochodzi do wniosku, że nie opłaca się nic hodować ani produkować samemu. Wiejskie podwórka pustoszeją - coraz mniej na nich krów, kaczek, gęsi, nawet kur. Można przejechać pół Polski i tylko raz usłyszeć pianie koguta. Zapewne ma to związek również z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami, ale i tak niewątpliwie łatwiej zrobić zakupy w markecie niż poświęcać czas i pracę na hodowlę. Tylko czy to na pewno jest pozytywne zjawisko?Nacjonalizm a patriotyzm.
Nacjonalizm wypływa z patriotyzmu, na nim się opiera i wart jest w każdym narodzie tyle, co jego patriotyzm, ale nader tylko powierzchowny sąd może utożsamiać jedno zjawisko i pojęcie z drugim. Otóż stosunek wzajemny patriotyzmu i nacjonalizmu zasługuje na ustalenie ze względu na doniosłość obu zjawisk, zwłaszcza w życiu narodów europejskich, a polskiego w szczególności.

Nasz stosunek do Rosji dzisiaj.
Myśl Narodowa a polityka wschodnia Polski.

O Narodzie – praktyka, teoria i wnioski

Bycie Polakiem i pojęcie polskości wiąże się nierozłącznie z pojęciem narodu. Stąd konieczne jest podjęcie próby określenia czym jest naród, jak jest definiowany. W poniższym opracowaniu przedstawiam niektóre współczesne podejścia do problematyki związanej z narodem, wybrane próby zdefiniowania pojęcia z punktu widzenia historycznego aż po dzień dzisiejszy oraz formułuję wnioski na przyszłość.O szkolnictwie wyższym rozważania niepopularne

Uniwersytet na rynku? A może raczej na bazarze lub w supermarkecie? Przecież dzisiaj każdy może studiować, tak samo jak każdy może kupować marchewkę w Lidlu. Nawet nie trzeba mieć szczególnych predyspozycji - wystarczą pieniądze, żeby posiadanie przed nazwiskiem co najmniej skrótu "lic." stało się całkiem realne i możliwe do osiągnięcia. Jeśli nie na państwowej uczelni, to na prywatnej. Czy ideał już sięgnął bruku? Może jeszcze nie, ale niebezpiecznie się do niego zbliża. W końcu jeśli się świadczy "usługi edukacyjne", to trzeba ich zakres dostosować do wymagań "klientów". Czy to przypadek, że proces, który od jakiegoś czasu maltretuje polskie uczelnie, nazywa się "boloński"? Nawet jeśli trudno w to uwierzyć, skojarzenie nasuwa się samo - właśnie w Bolonii powstał w 1088 r. najstarszy uniwersytet, rządzony przez studentów, którzy wynajmowali profesorów i płacili im za nauczanie, czyli "świadczenie usług"! Model ten na szczęście wówczas się nie przyjął i ustąpił miejsca paryskiemu, w którym uczelnią zarządzali profesorowie1. Oczywiście nie sposób posądzać współczesnych reformatorów o sentyment do "ciemnego średniowiecza", kieruje nimi raczej resentyment - wobec uniwersytetu klasycznego. Zapewne woleliby "postnieklasyczny", w którym nie ma miejsca na poszukiwanie prawdy absolutnej, a "Nauka rozpatrywana jest (...) jako swoiste przedsiębiorstwo społeczne, którego cele i wartość ustalane są poprzez zamówienie społeczne, wyrażone w sposób jawny lub ukryty"2. I nawet trudno się temu dziwić. W świecie zdominowanym przez relatywizm oraz utylitaryzm nie ma miejsca na bezinteresowne zdobywanie obiektywnej wiedzy. Konieczność konfrontowania swoich poglądów z rzeczywistością jest zbyt trudna, bo czasami trzeba uznać, że rację ma ktoś inny. Łatwiej głosić równoprawność różnych, nieraz sprzecznych, "punktów widzenia". Jak w takiej sytuacji pogodzić się z istnieniem miejsca, gdzie tego typu myślenie jeszcze do końca się nie zagnieździło? Stąd pomysły "reinterpretacji idei uniwersytetu", która podobno "znajduje się w sprzeczności z sytuacją kulturową", bo "nie istnieje jedna wiedza", a świat współczesny "z natury wymyka się poznaniu". Stąd próby oceniania wiedzy "nie na podstawie jej prawdziwości, lecz na podstawie znaczenia praktycznego"3. Teraz może być już tylko coraz gorzej...Prawda nie leży pośrodku

Można przypuszczać, że niewiele osób spoza środowiska naukowego sięgnie po książkę Olgi Nadskakuły pt. Kategorie „swój” i „obcy” w rosyjskim myśleniu politycznym, a szkoda, ponieważ to ciekawa pozycja, wysoko oceniona przez recenzentów. Jak twierdzi prof. dr hab. Andrzej de Lazari - ważna rozprawa rosjoznawcza, po którą obowiązkowo powinni sięgnąć analitycy polityczni i dziennikarze piszący o Rosji oraz jej miejscu na arenie międzynarodowej. Zwłaszcza że autorka, pokazując kierunki, w jakich zmierza rosyjskie myślenie polityczne, wyznaczone opozycją „swojskości i obcości”, sprawia wrażenie wolnej od jakichkolwiek uprzedzeń wobec wschodniego sąsiada.Promocja homoseksualizmu - kilka uwag.
W dyskusji n/t problemu homoseksualizmu zupełnie nie chodzi o to, czy homoseksualizm, czy inne dewiacje, kogoś krzywdzą, czy nie (jest to sprawa, powiedzmy, drugorzędna, zazwyczaj stanowiąca przedmiot zainteresowania sądów). Kwestią zasadniczą jest podkopywanie fundamentów cywilizacyjnych ludzkości poprzez promocję dewiacji.

Skoda Auto czyli czeska odporność
Skoda zmaga się ze skutkami kryzysu

Przyszedł czas na zaciskanie pasa w zakładach Skoda Auto (jak je nazywają pieszczotliwie Czesi, w szkodowce). Ścisłe związki Skody z Niemcami i dawnymi krajami członkowskimi RWPG były dotąd gwarancją jej sukcesu oraz braku zwolnień grupowych. Obecnie stały się przyczyną poważnych trudności. Nie jest to jednak pierwszy ostry zakręt w dziejach tych zakładów i nadzieje na to, że i teraz Skoda nie wypadnie z dobrego miejsca w drugiej lidze światowego przemysłu są jak najbardziej uzasadnione. Samochody tej marki są obecne w naszym kraju od bardzo dawna, a same zakłady, których początki sięgają roku 1895 (zaczęło się od wytwarzania kół do rowerów) przechodziły różne koleje losu. Nie miejsce tu na ich opisywanie. Dość będzie przypomnieć, że w czasach komunistycznych samochody marki Skoda ze względu na swoją względnie niską cenę, połączoną z nieskomplikowaną budową i obsługą, a także sporą niezawodność, podbiły rynki krajów RWPG. Można je było wtedy spotkać na każdej ulicy, od Lipska po Burgas. W ZSRR podobną rolę odgrywała marka krajowa, oparta na starych licencjach FIATA – Żiguli.Wychowanie młodzieży.
Myśląc o wychowaniu młodzieży, musimy przede wszystkim zastanowić się nad celami, które muszą nam przyświecać w realizacji tego najbardziej podstawowego zadania jakie nas czeka teraz i w przyszłości. Te cele to: wychowanie człowieka, obywatela, wychowanie narodu – to są zadania, które stoją przed każdym pokoleniem wychowawców.

Zbieżność interesów Polski i Rosji
Moje rozumowanie powinno prowadzić moich rodaków i rodaczki do wniosku, że powinniśmy przestać upatrywać w Rosji źródła wszelkiego zła oraz strasznego niebezpieczeństwa, które musi nam grozić ze wschodu aż do końca świata, a zamiast tego poszukiwać sposobów budowania strategicznej współpracy z naszą wielką słowiańską siostrą; również pozostając w składzie UE i NATO.
W naszym serwisie

POST NA FORUM SERWISU ANTY ORANGE

ARTYKUŁY PROF. WIKTORA POLISZCZUKA...

ARTYKUŁY L. KULIŃSKIEJ
Tłumaczenia JN


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014